HVO100 trafiło do sprzedaży w Niemczech – diesle ekologiczne niczym elektryki

Po wielu latach testów oraz dyskusji, olej napędowy z odpadów roślinnych zalicza ogromny krok do przodu. Od dzisiaj można go oficjalnie kupić w największym kraju tranzytowym w Europie, a więc na terenie Niemiec.

HVO100, bo o tym paliwie mowa, powstaje przez hydrorafinację zużytych olejów roślinnych, a także innych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Większość współczesnych ciężarówek może spalać to paliwo bez wprowadzania żadnych modyfikacji w silniku, a korzyścią jest ograniczenie emisji CO2 o nawet 90 procent w stosunku do zwykłego oleju napędowego. Pod względem ochrony klimatu mamy tu więc niemal takie same zalety, jak w samochodach elektrycznych.

Niemieckie władze, skupione na promocji prądu oraz wodoru, długo wzbraniały się przed zalegalizowaniem tego paliwa. W końcu jednak ustąpiono i właśnie od dzisiaj, 29 maja 2024 roku, HVO100 może być oficjalnie oferowane na niemieckich stacjach paliw. Będzie ono tam oferowane na dystrybutorach z oznaczeniem „XTL”, podlegając pełnej kontroli jakościowej.

Z uwagi na droższy proces produkcyjny, litr HVO100 może kosztować od kilku do nawet dwudziestu centów więcej w przypadku zwykłego oleju napędowego. Stacje przewidują jednak spore zainteresowanie, w nawet 80 procentach mogące pochodzić od użytkowników ciężarówek. Wszystko dlatego, że duże przedsiębiorstwa muszą rozliczać się z emisji CO2, więc HVO100 będzie dla nich prostym, szybkim i łatwym sposobem na spełnienie celów ekologicznych. Stąd też wymóg tankowania właśnie tego paliwa, który zaczyna się ostatnio pojawiać w negocjacjach z dużymi, stałymi zleceniodawcami transportów.

Kiedy natomiast HVO100 trafi do sprzedaży w Polsce? U nas nadal brakuje przepisów, które regulowałyby obecność tego paliwa na rynku. Tym samym jego sprzedaż mogłaby zostać uznana za bardzo poważne przestępstwo. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że urzędnicy uzupełnią tę lukę w drugiej połowie 2024 roku. Wtedy to swoją instalację do produkcji HVO100 ma uruchomić państwowy koncern PKN Orlen, na terenie zakładu w Płocku.

Więcej o wykorzystaniu HVO100, na przykładach z Francji oraz Holandii przeczytacie między innymi w następujących artykułach:  XPO Logistics oferuje transport na paliwie z roślin – różnicę w cenie pokrywa klient oraz Flota 150 ciągników przechodzi na zużyty olej roślinny – HVO100 na masową skalę