Hurtowe ceny paliw a tendencje na rynku transportowym – kompletna analiza z sierpnia 2015 roku

Na ceny paliw wpływają głównie ceny ropy naftowej i kurs złotówki w stosunku do dolara. Przełożenie cen ropy na ceny paliw nie jest bezpośrednie ani natychmiastowe oraz dokonuje się na rynku globalnym.  Dlatego na stacjach paliw zauważamy ją zazwyczaj z znaczącym opóźnieniem.

Tendencje podążania cen oleju napędowego za ropą naftową można zaobserwować porównując ceny tych surowców na wykresach.

Analizując ceny oleju napędowego Ekodiesel od 1 stycznia 2014 roku widzimy wyraźną tendencję spadkową (wykres 1).

ceny_paliw_sierpien_2015_analiza_1
Wykres 1 – Cena oleju napędowego od 1 stycznia 2014 do 4 września 2015 Źródło: BlogTransportowy.pl

Tendencje ta jest odzwierciedleniem cen ropy naftowej na rynku, której trend można zaobserwować na wykresie nr 2:

ceny_paliw_sierpien_2015_analiza_2
Wykres 2 – Ceny ropy naftowej brent od 1 stycznia 2014 – 4 września 2015 Źródło: Money.pl

Hurtowa  cena oleju napędowego Ekodiesel  na początku br. spadała do poziomu  3258 zł/m3, by  później odbić się od dna i ponownie zacząć wzrastać  do poziomu 3,7-3,8 tys.  Ostatnie dwa miesiące  to kolejne spadki cen.

ceny_paliw_sierpien_2015_analiza_3
Wykres 3 – Cena oleju napędowego od 1 sierpnia 2014 do 4 sierpnia 2015 Źródło: BlogTransportowy.pl

Warto zaznaczyć, że 27 sierpnia 2015 hurtowe ceny oleju napędowego osiągnęły najniższy poziom od lat – 3258 zł/m3. Przyczyną tej obniżki należy upatrywać w cenie ropy naftowej, która 21 sierpnia w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej bariery psychologicznej 40 dol. za baryłkę (39,86) , co miało miejsce pierwszy raz od kryzysu w 2009 roku. Najniższy poziom oleju napędowego widać na wykresie nr 4.

ceny_paliw_sierpien_2015_analiza_4
Wykres 4 – Cena oleju napędowego w sierpniu osiąga poziom 3258 zł/m3 Źródło: BlogTransportowy.pl

Ceny oleju napędowego są odbiciem tendencji na rynku ropy naftowej, gdzie ceny w sierpniu br. spadały do poziomu 42,26 USD/baryłkę by następnie zacząć wzrastać i osiągnąć 52,95 USD/baryłkę na koniec miesiąca (wykres 5 – ceny według notowania giełdy w Londynie) i ponownie spaść do poziomu 50,41 USD/baryłkę w dniu 4.09.15.

ceny_paliw_sierpien_2015_analiza_5
Wykres 5 – Ceny ropy naftowej brent 1 sierpnia 2015 – 31 sierpnia 2015. Źródło: Money.pl

Analizując ceny ropy naftowej, a tym samym tendencje dla oleju napędowego w sierpniu widzieliśmy zachwianie trendu spadkowego nagłym wzrostem o ponad 25 procent. Impulsem, który wywołał tą nagłą zmianę trendu była wiadomość zawarta w biuletynie OPEC o treści: „OPEC, tak jak zawsze, będzie robił wszystko, co w jego mocy, by stworzyć korzystne warunki na rynku ropy i osiągnąć równowagę i racjonalne ceny”. Wcześniejsze spadki wynikały z decyzji OPEC o utrzymaniu łącznego limitu wydobywczego na poziomie 30 mln baryłek dziennie. Rynek odczytał komunikat OPEC jako przesłankę do ograniczenia dziennego wydobycia ropy naftowej i zareagował drastyczną podwyżką cen.

Ponadto, wzrost cen spotęgowały dane, które napłynęły z USA mówiące o wyraźnym i gwałtownym ograniczeniu wydobycia ropy przez jej producentów.

Co więcej, w ostatnich dniach w Pekinie spotkali się prezydenci Rosji Władimir Putin i Wenezueli (członek OPEC) Nicolas Maduro, którzy doszli do porozumienia, uznając że „niestabilne ceny ropy nie odpowiadają interesom obu krajów i jasne jest, że należy dołożyć starań w celu koordynacji wysiłków, które sprzyjałyby podwyżce (cen) paliw płynnych”.

Widzimy jednak, że po chwilowych wahnięciach ceny ropy naftowej na świtowych rynkach ponownie spadają. Surowca na rynku w najbliższym czasie ma być jeszcze więcej, gdyż pojawi się dodatkowa ropa z Iranu w wyniku porozumienia podpisanego 14 lipca przez Teheran i sześć państw (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Francja) o stopniowym znoszeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Iran, w zamian za radykalne ograniczenie programu nuklearnego i dążenia do posiadania broni jądrowej.

Światowej klasy analitycy oceniają, że będzie to jeden z powodów dłuższego niż wcześniej zakładano utrzymania się nadpodaży na rynku ropy naftowej. A warto dodać, że przewiduje się, że jeżeli na  rynku ropy nie ma zagrożenia zakłócenia dostaw surowca to ceny nadal będą spadać.

Co korzystna sytuacja na rynku paliw oznacza dla branży transportowej komentuje Profesor Zdzisław Kordel:

Rynek cen ropy rzeczywiście wykazuje w ostatnich miesiącach tendencję zniżkową. Niemniej jednak, bez dogłębnej analizy przyczyn tego zjawiska trudno przewidywać taką tendencję na kilka lat do przodu. Może to być możliwe, gdy okaże się, że gospodarka światowa jest bardzo nasycona w poziom produkcji wszelkich dóbr, gdzie konsumpcja staje się barierą wzrostu. Jeżeli to okaże się prawdą, to rzeczywiście w dłuższym okresie czasu ceny ropy będą na niskich poziomach bowiem występować będzie jej nadprodukcja i będą działały mechanizmy rynkowe. Natomiast w przypadku, gdyby okazało  się, że ten poziom cen ropy jest wynikiem oddziaływania polityczno-spekulacyjnego to nie można liczyć w dłuższym okresie czasu na spadek cen ropy, wręcz przeciwnie, cena musiała by wzrastać.

Dzisiejszy, niski poziom cen ropy naftowej znajduje odbicie w spadających cenach paliw. Nie oznacza to dla przedsiębiorstwa transportowego znaczącej zmiany struktury kosztów. Może się nieznacznie zmienić ale udział kosztów paliw w całościowej strukturze kosztów będzie i tak na poziomie 35-38%w zależności od rodzaju działalności transportowej. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt niskich cen paliw, mianowicie wiele przedsiębiorstw ma podpisane umowy  z załadowcami na realizację przewozów po cenach uzależnionych od cen paliwa a to oznacza, że jeżeli cena paliwa spada to i stawka za przewóz zostaje obniżona co wpływa na poziom finansów tych przedsiębiorstw.

Źródło: BlogTransportowy

logo_blog_transportowy

www.blogtransportowy.pl