Holendrzy przygotowują się do testów 25-metrowych ciężarówek z autopilotami, łączonych w pary

scania_konwoj_32_platooning)2

Po sukcesie przedsięwzięcia o nazwie European Platooning Challenge 2016, Holandia czyni wielkie przygotowania do testów ciężarówek z autopilotem także w codziennym użytku, na publicznych drogach. Udział wezmą w nich najróżniejsze firmy, od tych zajmujących się transportem na dłuższe dystanse, aż po operatorów typowo dystrybucyjnych, natomiast dwa z przedsiębiorstw planują wyróżnić się długością ciężarówek. Mowa tutaj o firmach Steenbergen oraz Kuypers Neer, które zamierzają testować „platooning” na przykładzie ciężarówek o długości 25,25 metra.

Ciężarówki te miałyby jeździć na jednych z najdłuższych stałych tras, jakie można znaleźć na terenie Holandii. 25-metrowe i maksymalnie 60-tonowe zestawy będą poruszały się tutaj parami, utrzymując minimalny odstęp i tworząc tym samym naprawdę długą kolumnę pojazdów. Na odcinkach typowo autostradowych jedynie pierwszy kierowca będzie musiał aktywnie prowadzić pojazd, jako że druga ciężarówka automatycznie podąży za pierwszą, jedynie w sytuacjach awaryjnych przekazując ster człowiekowi. A czy tworzenie aż tak długiego połączenia na pewno jest bezpieczne? We wspominanym European Platooning Challenge 2016 firma Scania połączyła w ramach „platooningu” aż trzy ciężarówki o długości 31,5 metra i nie doszło przy tym do żadnego incydentu (zdjęcie powyżej). Z drugiej jednak strony, ruch na drogach Szwecji oferuje nieporównywalnie inne warunki, niż ruch w wyjątkowo gęsto zaludnionej Holandii, więc szwedzkie wyniki nie do końca są tu miarodajne.

A kiedy konkretnie obie firmy rozpoczną swoje testy? Rząd Holandii planuje, że wszystko będzie gotowe najpóźniej w ciągu dwóch lat, aby jak najszybciej dostarczyć informacji o ewentualnych problemach w eksploatacji. Te ostatnie są zaś o tyle istotne, że już od 2025 roku ciężarówki działające na zasadzie „platooningu” mają być masowo dopuszczone do holenderskiego ruchu.