transfactor3665
Opublikowane 20 Grudzień, 2017

Holandia: 1500 euro kary za 45-godzinny odpoczynek w kabinie – to reakcja na decyzję trybunału

holandia_inspekcja_pracy_parking

W nawiązaniu do dzisiejszego tekstu:

Kary za weekend w kabinie uzasadnione – wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyniósł natychmiastowe efekty. Już od przyszłego miesiąca kary za 45-godzinne odpoczynki w kabinach pojawią się w kolejnym kraju.

O sprawie poinformowała holenderska służba kontrolna ILT. Począwszy od stycznia 2018 roku ILT będzie wystawiało kary w wysokości 1500 euro. Zostaną one nałożone na firmy, których kierowcy odbędą 45-godzinne odpoczynki w ciężarówkach. Będzie to więc kolejny kraj z takimi zasadami, po Francji, Belgii oraz Niemczech. Ponadto, choć na nieco innych warunkach, kary wystawiane są też w Wielkiej Brytanii.

Wszystkiemu ma też towarzyszyć akcja informacyjna. W najbliższych dniach ILT będzie rozdawało zagranicznym kierowcom wielojęzyczne ulotki. Przestrzegą one przed odbywaniem 45-godzinnych przerw w kabinach, informując o nowych karach.

Jak podają holenderskie media, ILT podjęło tę decyzję właśnie w nawiązaniu do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 32 komentarzy

 1. Kieromen napisał(a):

  Olaboga! I jak jezdzic 5/1? Przeciez nie zarobie! a powaznie pamietam jak wchodzilo u nas ITD. Tez byly lamenty.

 2. Pietrek napisał(a):

  To w weekendy parkingi na Luxie i u makarona popękają od ilości samochodów. To dopiero będą imprezy…

  • Tołdi napisał(a):

   Regularny odpoczynek tygodniowy to taki, w którym kierowca dowolnie dysponuje swoim czasem, zatem co komu do tego, jeśli dla zdecydowanej większości ta dowolność oznacza świadomy wybór spędzenia noclegu/noclegów oraz reszty wolnego czasu właśnie w kabinie!!! Albo zatem jest ta dowolność i jedną z jej opcji jest kabina albo ktoś wybiórczo każe nam interpretować przepisy i egzekwuje to drakońskimi karami!!! T O J E S T C H O R E!!!

   • Adam napisał(a):

    Jest to zdecydowanie chore, u mnie w firmie wiele osób świadomie wybiera pracę w systemie 3/1 pomimo tego, że nikt ich do tego nie zmusza i mogą spokojnie pracować 2/1. Do tego jeszcze nawet gdy mają możliwość czy też obecnie konieczność (narzuconą przez przepisy) spędzić regularny tygodniowy odpoczynek w hotelu często sami świadomie z tej opcji rezygnują (był przypadek gdy szukaliśmy hotelu nawet kosztem dodatkowych kilometrów, został on zarezerwowany a kierowca i tak z tej opcji nie skorzystał, bo stwierdził, że sobie dojedzie do miejsca docelowego i tam spędzi weekend). Jeszcze gdyby infrastruktura była do tego przystosowana a tak to takie narzucanie/interpretacja przepisów jest totalnie nieadekwatne. Zostawmy ludziom wybór

    • carrera369 napisał(a):

     Szukaliście pokoju w hotelu / motelu itp. czy miejsca w wieloosobowym pokoju ?

    • Piotr napisał(a):

     Adam, ale Ty nie masz kierowcy szukać hotelu, bo nawet pewnie Ukrainiec by nie chciał spać w tym coś go zabukował. Ty masz go na tą pauzę do domu ściągnąć.

     • Grzes napisał(a):

      masz to do psa Piotr sie mowi. I nie masz zadnego obowiazku do domy go sciagnac. jak ktos wybiera system 4/1 albo 3/1 to sam wie jak ma jechac, Nikt nikkogo nie zmusza nawet do pracy. Mi jak sie nie podoba u pracodawcy to odchodze i ide do innego.

     • Adam napisał(a):

      W hotelu, nie ma opcji szukania czegoś takiego jak miejsce w pokoju wieloosobowym. Do Piotr – czy jeśli kierowca sam zgadza się na takie warunki, by jeździć 3/1 to mam go na siłę uszczęśliwiać i zmuszać do zjazdu do domu?? nie mierz wszystkich swoją miarą.

 3. zzz napisał(a):

  Tołdi chory to ty jesteś,ogry mogą sobie spać gdzie chcą a pan kierowca ma być w domu

 4. 13*60 napisał(a):

  Wreszcie dziady zostaną wyhamowane…Czekamy z niecierpliwością na egzekwowanie Niemieckiego Milogu w realiach.Jednak pisma kierowane do instytucji pomału ale jednak działają!!!

  • Grzes napisał(a):

   Brawo konfidencie, Ciekaw jestem jak Cie zwolnia i masa firm upadnie bo szanowny pan kierowca
   chcial miec lepieja wyszlo jak zwykle i polowa firm padnie. Przeciez do tego to wszystko prowadzi. I nie zarobisz juz 6tys tylko 3500tys gdyz jak masz nocleg zapewniony w hotelu a przy okazjijest tam sniadanie to i czesc diety sie nie bedzie nalezalo. Szkoda slow na takich jak ti i 80% innych gdyz to princeski bez znajomosci jezykow i bojacy sie ze paznokcie polamie jak bedzie musial pomoc rozladowac kilka palet.

 5. Użytkownik* napisał(a):

  Super. Tylko zamiast 1500€ powinno być 5000€.

 6. evangero napisał(a):

  Kolejna pozytywna wiadomość. Brawo Holendrzy! 🙂

 7. Dawid napisał(a):

  W ustroju komunistycznym nie ma dobrowolności.

 8. Piotr napisał(a):

  To ma związek z tym, że w kabinie łatwo zostać napadniętym? Przez uchodźcę lub kogoś innego?
  Odpowie ktoś?

 9. Stefan napisał(a):

  1500 juro !!! Wwwwwwoooooooowwww toz to roczny dochód Hindusa

 10. lilian2011 napisał(a):

  zgodnie z art. 8 ust. 8 rozp 561/ 2006 dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on
  odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd
  znajduje się na postoju.

 11. Zorro napisał(a):

  Skrocone można oddawać w kabinie a skrócić można dwa weekendy czyli zaczynasz w poniedziałek dwa weekendy skracasz i w piątek musisz skończyć robotę i wszystko oddajesz. Nie wiem po co ten płacz pozdrawiam

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Nie można skrócić dwóch weekendów pod rząd.

   • Guzik napisał(a):

    Można. Ale to jest ryzykowne.

   • piotrekCzerw napisał(a):

    Nie jest tak do konca.
    Przerwa 45h i przynajmniej 24h w dwoch “sasiednich” tygodniach to zapis ustawy. Podrecznikowo wg UTC ruszamy we wtorek 21:15 i pracujemy 6 dni. Potem pauza 24h. Znowu 6 dni pracy. Kolejna pauza 24h. Nastepnie do soboty 2:59 trzeba stanac na 45h Wychodzi nam w ten sposob sensowny system pracy.
    Robienie pauz tygodniowych 24-45-24 nadal pozostaje tylko zaleceniem.
    Przepraszam za brak polskich znakow i czesciowo za interpunkcje.

    • Jaciej napisał(a):

     Coś bredzisz i to grubo mnie uczyli ze 1 skracasz drugi regularny trzeci oddajesz i niech tak zostanie bo mi takim systemem to 5zl/h nie wyjdzie!!! Pauza jest dla mnie a nie polem do kombinacji wirtualnych dzieci zza komputerów

    • dono napisał(a):

     Przeczytaj 561/2006 i tam jest to jasno napisane. Prawda, ze policja przymknela oko na zrobienie dwoch 24h pod rzad, jesli potem byl tydzien w domu. Co nie znaczy, ze bylo to legalne. 45h w kabinie tez jest nielegalne od 2006r i dopiero teraz egzekwuja.

     • PiotrkCzerw napisał(a):

      W art. 8 561/WE/2006 jest jasno napisane, ze w okresie dwoch tygodni trzeba wykorzystac minimum jeden regularny i jeden skrocony odpoczynek tygodniowy.
      W moim przykladzie regularny odpoczynek weekendowy trwal poniedzialek 0.00-wtorek 21.15 czyli 45h15min.
      Po nim dwa skrocone-bo tak wynika z mozliwosci ustawy.
      Na koniec znowuz regularny odpoczynek 45h1min do konca tygodnia, czyli sobota 2:59- niedziela 0.00(23:59)
      Wychodzi system 2,5tyg/4dni w domu.
      W razie watpliwosci w prawdziwosc moich wypowiedzi kazdy moze zapytac o to inspektora stojacego przy drodze, bez uzewnetrzniania swojej niewiedzy na forum.

 12. Zorro napisał(a):

  Ja tak miałem zrobione miałem kontrolę w Niemczech i w Anglii i nie mieli żadnych zastrzeżeń pozdrawiam

 13. Patryk napisał(a):

  Ale Ci chodzaz podchodza jak ludzie i nakladaja kare tylko na firme a nie na kierowce, bo co my jestesmy winni…

 14. Jarek napisał(a):

  Szczerze nie wiem co za Kierowca weźmie system 3/1 i powie że to super N ja jestem co trzy max 5 dni w kabinie i zarobię napewno więcej niż co nie który siedząc w niej cały miesiąc wydaje mi się że Kierowca nie ma wiele do powiedzenia tylko taki pracodawcy mają robotę i lisingi i dlatego szkoda czasu na zjazdy ale jak dla mnie 45 to jest pauza która powinno robić się w domu

 15. Ponton napisał(a):

  Zgodnie z art 8.8. „jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju”. CZYTAJCIE ZE ZROZUMIENIEM. Nikt nie wymyślił nic nowego z karami. Po prostu wymaga się przestrzegania przepisów. Sami sobie są wini ci którzy siedzieli w budach Bóg wie ile. Jak dotąd przymykano oko na patologię a teraz się skończyło.

 16. PiotrkCzerw napisał(a):

  Odpoczynki regularne i skrócone muszą odbywać się naprzemiennie można zrobić dwa skrócone jeden po drugim ale z zachowaniem tego co wcześniej napisałem można na przykład w środku tygodnia zrobić sobie dodatkowy skrócony choć on tak naprawdę do niczego się nie liczy. Poza tym nie wiem jaki Normalny kierowca wylicza sobie wszystko tak według minut kiedy musi skończyć kiedy musi zacząć prawdziwy kierowca nigdy nie będzie w stanie określić co do minuty kiedy on wypoczniesz a kiedy będzie zmęczony Lepszy jest dłuższy system pracy bo wtedy odpoczywa się dłużej w domu na rozładunku i załadunku Ach nie trzeba całować po tyłku załadowcy żeby szybko załadował auto bo trzeba śpieszyć się do domu po drodze nie pędzi się na złamanie karku i nie manipuluje przy tachografie bo z doświadczenia wiem że kierowcy którzy muszą dojechać do domu na konkretną godzinę przekraczają normy po drodze zdarzają się korki opóźnienia ataki kierowca Tak czy inaczej musi dojechać do celu.

 17. Jarek napisał(a):

  Kierowcy którzy uważają tak jak ty że lepiej jeździć Max 5 dni i na 45 godzin być w domu są największym zagrożeniem na drodze najwięcej kombinują i najbardziej wyzywają nas i mi kiedy są korki

 18. Ogolnie napisał(a):

  Tak poza tym to nie wiem co Przyjemnego jest w rozpoczynaniu pracy o 22:00 w niedzielę i jazda po nocach załadunki rozładunki w pauza nie mycie się i jedzenie podczas jazdy żeby tylko jak najmniej pracować i żeby zmieścić się ze skróconym i odpoczynkami po to by jak najszybciej do domu wrócić. Po drodze zaliczyć korek nie dojechać na sobotę rozpłakać się w kabinie dojechać do domu na noc wyspać się a w niedzielę już pakować do wyjazdu i o dwudziestej drugiej ruszać.

Odpowiedz