Hiszpański przewoźnik wywalczył 129 tys. euro odszkodowania za zawyżone ceny pięciu ciężarówek

Minęły już ponad dwa lata od wydania wyroku skazującego producentów ciężarówek z udział w nielegalnej zmowie cenowej. Można by pomyśleć, że w tym czasie temat odszkodowań zdążył zupełnie ucichnąć. Teraz jednak pojawiły się dwa nowe doniesienia, które rzucają na sprawę wyraźnie inne światło.

Hiszpania

Przede wszystkim trzeba powiedzieć o wygranej przewoźnika z Hiszpanii. Firma ta zdołała wywalczyć zwrot 129 tys. euro, w związku z zakupem pięciu ciężarówek marki Renault Trucks. Transakcja ta miała miejsce w październiku 2012 roku, lecz jej wartość miała być zawyżona jeszcze w związku ze zmową cenową z lat 1997-2011.

Zatrudnionemu przez firmę prawnikowi udało się wygrać sprawę w Sądzie Gospodarczym nr 1 w mieście Murcia. Posiłkując się raportem Komisji Europejskiej, udowodnił on, że kartel producentów ciężarówek nielegalnie zawyżył ceny pojazdów o 20,7 procent. Gdy pomnożono to przez pięć egzemplarzy, powstała kwota 128 757 euro plus odsetki.

Przewoźnik miałby otrzymać te pieniądze od firmy Volvo Group Espana, będącej lokalnym przedstawicielem Volvo Trucks oraz Renault Trucks. Czy jednak to się wydarzy, nie jest jeszcze pewne. Kancelaria broniąca interesów Volvo Group Espana zdecydowała się bowiem na odwołanie od wyroku i kontynuowanie sprawy.

Niemcy

Tymczasem niemieckie media donoszą o gigantycznym oskarżeniu ze strony związku przewoźników BGL. Łącznie 3800 firm transportowych chce walczyć o odszkodowania za nielegalnie zawyżone ceny ciężarówek. Mowa tutaj o aż 149 tys. ciężarówek, które zakupione zostały w latach 1997-2011.

Niemcy przygotowali się do swojego procesu wyjątkowo profesjonalnie. Zebrana w tym celu dokumentacja ważyć około 3 ton, a by dostarczyć ją do prokuratury, potrzebne były trzy samochody dostawcze. Jak łatwo się też domyślać, ewentualne odszkodowanie dla przewoźników może być liczone w milionach, a może nawet w miliardach euro.

Na czym dokładnie polegał kartel producentów ciężarówek? Jaką karę nałożyła na nich Komisja Europejska i jaka była rola poszczególnych firm? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie tutaj.