Hiszpański Irizar będzie produkował ciężarówki – gazowo-elektryczne pojazdy trafią na rynek w 2019 roku

Irizar to największy hiszpański producent autobusów. Firma znana jest zwłaszcza ze współpracy ze Scanią, dostarczając liczne autokary na podwoziach tej marki. Rzadziej Irizar współpracuje też z innymi producentami podwozi, jak MAN, Volvo, czy Iveco. Pojazdy te sprzedawane są zarówno w całej Europie, jak iw Afryce, Azji oraz Ameryce. Stąd ulokowanie firmowych fabryk nie tylko w Hiszpanii, ale też w RPA, Maroku, Chinach, Brazylii, Indiach oraz Meksyku.

Swoje pierwsze pojazdy Irizar pokazał w 1889 roku. Wówczas były to jeszcze powozy konne i dyliżanse. W 1928 roku z fabryki Irizara wyjechał pierwszy autobus , natomiast w tym tygodniu Hiszpanie pokazali swoją pierwszą ciężarówkę. Jest to pojazd całkowicie elektryczno-gazowy, mający zrobić karierę w transporcie dystrybucyjnym.

Irizar postanowił skorzystać z mody na elektryczną motoryzację, dającą dostęp do rynku także mniejszym producentom. Firma sięgnęła też po doświadczenia z branży autobusowej, mając na swoim koncie 150 autobusów na prąd i we własnym zakresie wytwarzając dla nich napęd. Trzeci element układanki to natomiast współpraca z koncernem Fiat, który dostarczył silnik na sprężony gaz ziemny (CNG), mający 8 litrów pojemności.

Powstała w ten sposób ciężarówka ma niskowejściową kabinę, bardzo przypominającą konstrukcje z autobusów. Jest to szoferka maksymalnie czteroosobowa, przygotowana między innymi do zbiórki odpadów lub miejskiej dystrybucji. Uwagę zwraca też ogromne podwyższenie dachu. To właśnie w nim ukryto rozbudowany układ chłodzenia, obsługujący zarówno silnik gazowy, jak i układ elektryczny z bateriami.

Na samym prądzie ciężarowy Irizar może przejechać do 50 kilometrów. Następnie do akcji wkracza silnik gazowy, o mocy do 330 KM. Jest on zamontowany w tylnej części kabiny, w sposób poprzeczny, mogąc służyć za generator prądu dla baterii.

Opisywany pojazd ma trafić do produkcji seryjnej w 2019 roku. Jest ku temu całkowicie gotowy, spełniając unijne normy i mając obowiązkowe wyposażenie – układ ESP oraz automatyczny hamulec awaryjny. Roczna produkcja ma wynosić po kilkaset sztuk.

Autobus zabudowany przez Irizara, na podwoziu Scanii: