Hiszpania: 4,5 metra wysokości, więcej podwójnych zestawów i 44 tony zamiast 40 ton

W ciągu ostatnich kilku lat Hiszpania mocno postawiła na rozwój większych samochodów ciężarowych. Najpierw dopuszczono tam zestawy o długości 25 metrów, następnie dopuszczono wręcz 32 metry, a maksymalne DMC zestawów wzrosło przy tym do 72 ton. I na tym jednak możliwości się nie skończą, gdyż Hiszpanie już szykują nowe rozporządzenie.

Projekt nowych przepisów, wprowadzany właśnie w fazę konsultacji społecznych, przewiduje szereg mniejszych zmian. Ma to być między innymi uproszczenie wymogów prawnych dla zestawów o długości 25 lub 32 metrów. W ten sposób chce się zwiększyć popularność takich konfiguracji, przekonując do nich kolejne firmy. W planach jest też podwyższenie DMC dla standardowych, krótkich zestawów, zmieniając je z 40 do 44 ton. Poza tym, wzorem krajów nordyckich, Hiszpania chce dopuścić do ruchu ciężarówki o wysokości 4,5 metra. Ten nowy limit miałby przysługiwać w wybranych rodzajach transportu, takich jak przewóz żywych zwierząt, przewóz słomy lub logistyka przyfabryczna, realizowana w promieniu 50 kilometrów od docelowego zakładu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie w grudniu bieżącego roku. Sami Hiszpanii argumentują to potrzebą zwiększenia efektywności transportu, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a przy okazji też zmniejszyć koszty. Jak bowiem wynika z ich wyliczeń, 44-tonowy zestaw wykona przewóz o średnio 11 procent taniej niż 40-tonowy, natomiast 32-metrowy zestaw może zaoferować oszczędność na poziomie 30 procent. Więcej o na ten temat: Ciężarówki z dwiema naczepami wożą o 20-30 proc. taniej – Hiszpanie liczą oszczędności oraz 44-tonowe zestawy przewiozą żywność o 11% taniej – apel rolników o wyższy tonaż

Na zdjęciu: dotychczasowy, hiszpański zestaw o długości 32 metrów i wysokości 4 metrów, a także fiński zestaw o długości 34 metrów i wysokości 4,5 metra.