Historia “truckera milionera” – pracował jako kierowca, 5 lat prowadzi firmę i… został aresztowany

Regularnie da się usłyszeć komentarze, że przewoźnicy mają nadmierną słabość do leasingowania luksusowych pojazdów. Faktem jest, że bardzo kosztowne pojazdy to na branżowych wydarzeniach częsty widok. Jeśli jednak spojrzymy na pewną historię z RPA, nasze krajowe przykłady wydają się całkowicie niewinne.

Od kilku tygodni południowoafrykańskie media rozpisują się na temat przewoźnika imieniem Sam Mshengu (powyżej). To zaledwie 27-letni przedsiębiorca, który prowadzi swoją firmę transportową od 5 lat, a mimo to zaczął uchodzić za milionera. Wyszło to na jaw w czasie konwoju luksusowych samochodów, który przejechał pod miastem Durban w lipcu bieżącego roku.

W konwoju udział wzięli lokalni bogacze, chcąc zaprezentować swoje najszybsze lub najbardziej luksusowe pojazdy. W trasę ruszyły 72 samochody, a wśród nich największą grupę stanowiły auta Sama Mshengu. Było ich dokładnie dziesięć, co oczywiście nie umknęło uwadze opinii publicznej. Tym bardziej, że oficjalna historia brzmi tutaj dosyć podejrzanie…

Film, na którym Sam Mshengu pokazuje swoje pojazdy:

W wieku 11 lat Sam Mshengu rzucił szkołę i rozpoczął pracę fizyczną na ogromnej farmie. Zdobył przy tym zaufanie szefa i został przeniesiony do działu transportu. Najpierw zajmował się obsługą ciężarówek, a następnie został ich kierowcą. Jeździł głównie w dalekobieżne trasy, przewożąc kukurydzę do Zambii oraz innych okolicznych krajów.

Następnie przeniesiono go do pracy biurowej, czyniąc dyspozytorem. W 2014 roku 22-letni wówczas Mshengu postanowił zaś założyć własną firmę. Sam organizował w niej transporty, choć korzystał z podnajętych ciężarówek byłego szefa. Później był zakup pierwszej własnej ciężarówki, a następnie trzech używanych zestawów z przyczepami.

W chwili obecnej, po zaledwie pięciu latach, firma Sam Holdings Trading ma mieć już 52 nowoczesne ciężarówki. Posiada też pewne udziały w lokalnej branży kopalnianej. W ten sposób przedsiębiorca tłumaczy więc wspomniane samochody, wystawny styl życia oraz swój medialny przydomek “trucker milioner”.

Inna sprawa, że Sam Mshengu właśnie został aresztowany. Wspomniany konwój zwrócił tak dużą uwagę, że mężczyzną zainteresowały się władze. Okazało się przy tym, że prawdopodobnie jest on nielegalnym imigrantem. Oskarżono go też o oszustwa podatkowe, nielegalne posiadanie broni palnej oraz próbę skorumpowania aresztujących policjantów.