transfactor3665
Opublikowane 18 Październik, 2016

“Historia Światowego Transportu Samochodowego” – polska książka, która świetnie opisuje naszą branżę

ksiazka_historia_transportu_samochodowego_1

Korzystanie z samochodów ciężarowych wydaje się być dzisiaj czymś po prostu oczywistym. Niezależnie od tego jaki chcemy przewieźć ładunek, o jakiej wielkości i jakiej masie, można być niemalże pewnym, że jakaś ciężarówka da sobie z tym radę. Należy jednak pamiętać, że samochód jest wynalazkiem powszechnie stosowanym zaledwie od kilku pokoleń, a droga do jego popularności nie zawsze była łatwa. I właśnie o tej drodze możecie przeczytać w książce, z którą miałem ostatnio okazję się zapoznać.

Mowa tutaj o tytule “Historia Światowego Transportu Samochodowego”, popełnionym przez polskiego dziennikarza Roberta Przybylskiego. Jego głównym założeniem było wyjaśnienie w jaki sposób samochody ciężarowe zdobyły dzisiejszą popularność, a także jakie musiały pokonać przy tym przeszkody. Tych wbrew pozorom było naprawdę mnóstwo, w postaci między innymi wczesnych ograniczeń technicznych, polityków chcących chronić transport kolejowy, czy też przepisów komplikujących transport długodystansowy do granic możliwości. W przystępny sposób, wraz z interesującymi fotografiami, Robert Przybylski przestawił między innymi co dała transportowi drogowemu I Wojna Światowa, dlaczego w Europie powstały karnety TIR i w jaki sposób amerykański transport, powszechnie kojarzony z wolnością, przez dziesiątki lat ograniczany był szeregiem regulacji. Dowiecie się też jak wyglądała praca przedwojennych kierowców długodystansowych, na czym zarabiał w transporcie międzynarodowym Związek Radziecki oraz czy podnoszona coraz częściej idea wprowadzenia stawek minimalnych sprawdziła się w przeszłości.

ksiazka_historia_transportu_samochodowego_3Mówiąc krótko, ten historyczny tytuł w świetny sposób wyjaśnia jak powstała gigantyczna, miliardowa machina, której teraz jesteśmy częściami. Jeśli więc nie stronicie w wolnym czasie od lektury, a jednocześnie chcielibyście lepiej poznać swoją branżę, serdecznie Wam ten tytuł polecam. Zwłaszcza, że już za miesiąc będzie trzeba zacząć myśleć o prezentach na Boże Narodzenie 😉

“Historię Światowego Transportu Samochodowego” ma w swojej ofercie między innymi sieć księgarni Matras. Cena wynosi w tym przypadku 51 złotych, natomiast zamówienie można złożyć TUTAJ.

ksiazka_historia_transportu_samochodowego_4

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. KieroWroclaw napisał(a):

    Dostałem tę książkę rok temu od narzeczonej i jakoś nie było jeszcze czasu przeczytać ale dzisiaj wieczorem to się zmieni 🙂 dzięki Filip za rekomendację, pozdro

Odpowiedz