Historia Polaka, który wymyślił wycieraczki samochodowe, czyli zapomniany geniusz Józefa Hofmanna

Każdego dnia na moją skrzynkę mailową przychodzą rozmaite informacje prasowe, czyli artykuły przygotowywane przez firmy oferujące produkty lub usługi z branży transportowej, czy też motoryzacyjnej. Spora część z nich trafia do kosza, jako że są to teksty o czysto reklamowym charakterze i po prostu nie widzę najmniejszego powodu, aby publikować je za darmo. Raz na jakiś czas trafi się jednak taki reklamowy artykuł, który niesie ze sobą coś ciekawego. Tak jak tekst o wycieraczkach, który otrzymałem wczoraj:

W zbiorowej świadomości często brakuje wiedzy na temat osiągnięć naszych rodaków, które zmieniły i pchnęły naprzód świat. Czasami chodzi o proste, ale rewolucyjne rozwiązania. Wielu takich odkryć dokonał niezwykle intrygujący Polak, Józef Hofmann.

Józef Hofmann urodził się w 1876 roku w Krakowie. Jego rodzice byli muzykami, więc już od najmłodszych lat życia zajął się on grą na pianinie, stając się z czasem jednym z najwybitniejszych artystów, który dawał koncerty przed europejską publicznością już w wieku 10 lat. Niesamowity talent fortepianowy to nie jedyna wyróżniająca cecha Józefa Hofmanna, zapisał się w historii także za sprawą opatentowania aż 70 wynalazków, m.in. spinacza i urządzenia do mierzenia siły dotyku pianisty.

Rewolucja w motoryzacji – wycieraczki do szyb

Hofmann słynie, między innymi, z wynalazku, który miał niebagatelne znaczenie dla rozwoju motoryzacji. Chodzi o wycieraczki do szyb. Polak wpadł na ten pomysł, inspirując się metronomem służącym do podawania tempa utworu. Wycieraczki samochodowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ponieważ zapewniają odpowiednią widoczność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Mimo iż korzysta z nich każdy kierowca, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to rodakowi zawdzięczamy to rozwiązanie. Na tym nie koniec, ponieważ Józef Hofmann opracował nawet własny automobil, którym zwiedził w 1904 roku całą Europę. Pamięć o nieprzeciętnych dorobku polskiego wynalazcy starają się wzmocnić niektórzy przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną.

,,Byłoby szkoda, gdyby w branży zapoczątkowanej przez naszego rodaka brakowało polskich akcentów” – mówi Maciej Nowopolski, współwłaściciel firmy Oximo. – ,,Z tego względu, staramy się na każdym kroku podkreślać historyczne zasługi Józefa Hofmanna, a także wprowadzać innowacje do produkowanych przez nas wycieraczek, tak aby ponownie produkt ten był kojarzony z Polską.”

Lista  Polaków, którzy przyczynili się do kluczowych i niezwykle przydatnych odkryć jest znacznie dłuższa i niewątpliwie warto ją poznać. Wystarczy tu wspomnieć choćby innowacyjny zderzak Lucjana Łągiewki, kamizelkę kuloodporną autorstwa Jana Szczepanika i Kazimierza Żeglenia albo… pierwszy model śmigłowca, który zbudował Adam Ostaszewski. Pozostaje trzymać kciuki za współczesnych polskich naukowców i wynalazców, aby lista ta na nowo zaczęła się dynamicznie rozwijać.