Historia pickupów Mitsubishi w pigułce, na siedmiu zdjęciach – od trójkołowca po tegoroczną premierę

W przygotowaniu jest właśnie chyba najdłuższy artykuł historyczny jaki kiedykolwiek napisałem, ale zanim go opublikuję, mam jeszcze odrobinę historii dla osób, które od słów wolą zdjęcia. Do przygotowania tego materiału skłoniła mnie wczorajsza wiadomość od Mitsubishi, że nowy model L200 został wybrany w Wielkiej Brytanii „pickupem roku 2015”.  Ot kilku gości z magazynu o samochodach osobowych odbyło krótkie zapoznanie z zupełnie nowym modelem, którego w Europie nie da się nawet jeszcze kupić i od razu stwierdzili, że to najlepszy samochód roku – no cóż, jakoś mnie to nie przekonuje. Co mnie jednak w kwestii L200 naprawdę przekonuje to fakt, że Mitsubishi jest firmą mającą naprawdę spore doświadczenie w produkcji pickupów. Można to zobaczyć na poniższych zdjęciach.

mitsubishi_l200_historia_2

Od tego samochodu zaczęła się przygoda japońskiego producenta z lekkimi pojazdami użytkowymi – oto Mizushima, czyli trójkołowiec o ładowności 400 kilogramów. Jego premiera miała miejsce w 1946 roku.

mitsubishi_l200_historia_3

Mizushima nie do końca spełniała definicję samochodu, bo nie mała nawet okrągłej kierowcy. To już jednak chyba bezsprzecznie samochód, czyli model Leo z 1959 roku.

mitsubishi_l200_historia_4

A w roku 1967 premierę miał model Colt Pickup, widoczny powyżej. Samochód ten miał ramę rodem z osobówki Colt 1000F i dysponował przy tym półtonową ładownością. Klientów w Japonii nie brakowało.

mitsubishi_l200_historia_5

Po raz pierwszy nazwy L200 zaczęto używać pod koniec lat 70-tych, kiedy premierę miał model Forte, na wielu rynkach oferowany właśnie jako L200. Samochód ten był wielkim sukcesem sprzedażowym i zdołał znaleźć dla siebie miejsce nawet na pełnym konkurencji rynku amerykańskim, gdzie japońskie samochody traktowano jeszcze wówczas z pewną rezerwą.

mitsubishi_l200_historia_6

Jak to określa samo Mitsubishi, punktem zwrotnym w historii pickupów tej marki był rok 1991, kiedy zaprezentowano generację L200 widoczną powyżej. Kompletnie różniła się ona od poprzedników charakterem, będąc samochodem nie tylko użytkowym, lecz także terenowym. W ten sposób Japończycy wpisali się w trend widoczny na całym świecie – klienci coraz częściej poszukiwali pickupów dających możliwość poruszania się poza utartymi drogami.

B0037P 0254

Istotne wydarzenie miało też miejsce w roku 1996, kiedy seryjną produkcję debiutującej wówczas generacji L200 ulokowano w Tajlandii. Od tamtego czasu to właśnie ten kraj odpowiada za wytwarzanie pickupów spod znaku trzech diamentów.

mitsubishi_l200_historia_1

A to już najnowsze L200, które ma mieć swoją oficjalną europejską premierę jesienią tego roku. Mitsubishi liczy oczywiście na ogromny sukces sprzedażowy i trudno się temu dziwić, wszak poprzednia generacja została wyprodukowana w aż 220 tys. egzemplarzy jeżdżących po kilku kontynentach. Widoczne powyzej L200 ma na pokładzie nowy silnik MIVEC Diesel o pojemności 2,4 litra i mocy 154 KM lub 181 KM.