Historia o pewnym „dziad-transie”, który przewoził pięć ton bardzo silnie żrącego kwasu azotowego

kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_1

Stężony kwas azotowy ma według Wikipedii następujące właściwości:

Stężony roztwór kwasu azotowego ma silne działanie korodujące, jest on bardzo aktywny chemicznie, a reakcje mogą być gwałtowne, nawet wybuchowe. Może spowodować zapłon materiałów palnych.

Do tego dochodzą też następujące ostrzeżenia:

Pary kwasu azotowego mogą wywołać stany zapalne dróg oddechowych, które mogą prowadzić do obrzęku płuc i odoskrzelowego zapalenia płuc. Spożycie może spowodować śmiertelną perforację ścian żołądka lub jelit. W kontakcie ze skórą wywołuje martwicę lub zwęglenie. Większe poparzenia mogą prowadzić do zapaści lub wstrząsu. Poparzenie ponad 15% ciała stanowi zagrożenie dla życia.

Kwas azotowy należy przechowywać w pojemnikach kwasoodpornych bez dostępu światła, z dala od metali i materiałów palnych. Pomieszczenie powinno mieć zapewnioną wentylację

Tymczasem pewien „dziad-trans” przewoził ten kwas azotowy w sposób widoczny na powyższym zdjęciu. Jest to zdjęcie pochodzę z komunikatu WITD w Lublinie, który zamieszczam poniżej:

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie współdziałając z patrolem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w m. Krasienin przeprowadzili kontrolę samochodu ciężarowego należącego do polskiego przewoźnika. W wyniku kontroli ujawniono rażące naruszenia przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych. Ciężarówka przewoziła ponad 7 ton silnie żrących chemikaliów (5880kg stężonego kwasu azotowego oraz 1550kg siarczanu żelazowego) nie spełniając prawie żadnych z rygorów przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych. Ładunek był przewożony w pięciu paletopojemnikach oraz 24 kanistrach. Opakowania były zanieczyszczone na zewnętrznych powierzchniach resztkami substancji niebezpiecznej, opakowania były przeterminowane, większość z nich była w fatalnym stanie technicznym. Pojazd nie posiadał praktycznie żadnego wyposażenia awaryjnego ani przeciwpożarowego, na dodatek ładunek nie został właściwie zabezpieczony przed przemieszczeniem lub uszkodzeniem podczas jazdy. Zarówno pojazd jak i ładunek nie posiadały wymaganych oznaczeń ADR. Co ciekawe kierowca legitymował się ważnym zaświadczeniem uprawniającym do przewozu towarów niebezpiecznych. Inspektorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego zadecydowali o usunięciu pojazdu na specjalistyczny parking strzeżony skąd będzie mógł zostać odebrany przez przewoźnika dopiero po spełnieniu przez niego wymogów bezpieczeństwa opisanych w przepisach ADR. Zarówno wobec przewoźnika jak i wobec nadawcy wszczęto postępowanie wyjaśniające.

kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_2 kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_3 kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_4 kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_5 kwas_azotowy_przewoz_adr_witd_lublin_6