Hegelmann zamówił pięć ciągników z autopilotami – to amerykańskie Internationale

O wprowadzeniu do użytku autopilotów mówi się już od kilku lat. Nigdy jednak nie było historii z firmą tak bliską polskiemu rynkowi. Mowa będzie bowiem o grupie Hegelmann, która znaczną część swojej administracji oraz floty ulokowała właśnie w naszym kraju.

W tym tekście nie wystąpi polski oddział, lecz ten założony w 2021 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Hegelmann zdecydował się na ten krok, by zapewnić swoim klientom prawdziwie globalny zakres usług, a jednocześnie przygotował na to początkowy budżet rzędu 10 milionów dolarów (na trzy pierwsze lata). Trzeba też przyznać, że amerykański oddział jak najbardziej się rozwija, w ciągu roku przechodząc z dwóch do aż trzydziestu zestawów. Wkrótce dołączą tam zaś ciężarówki naprawdę szczególne, mianowicie ciągniki siodłowe International z autopilotami amerykańsko-chińskiej firmy TuSimple.

Hegelmann zamówił pięć takich pojazdów i każdy z nich będzie reprezentował czwarty stopień automatyzacji. W praktyce oznacza to pozostawienie kierowcy w kabinie, ale też możliwość wyręczenia go na drogach wszystkich kategorii, w tym nawet na trasach jednojezdniowych, czy wręcz w ruchu miejskim. Wszystko to można zresztą zobaczyć na filmie, który bardzo dokładnie przedstawia pracę autopilota TuSimple. To nagranie zamieszczone pod tekstem i szerzej omawiane w tym artykule: Film z kompletnego testu ciężarówki z autopilotem – 128 km po drogach, bez człowieka

Jako że w części Stanów Zjednoczonych robi się to już legalne, Hegelmann wdroży omawiane ciężarówki do normalnego użytku, ciągając naczepy z komercyjnymi ładunkami. Prawdopodobnie rozpocznie się to pod koniec 2023 roku, na trasach w południowej części kraju, gdzie ruch jest stosunkowo spokojny. Czy natomiast projekt ten może przenieść się także do Europy? Jeśli zmienią się przepisy, wydaje się to jak najbardziej możliwe. TuSimple blisko współpracuje bowiem ze Scanią, która podobnie jak International należy do koncernu Volkswagen. W Szwecji firmy prowadzą już nawet testy, o których pisałem w następującym tekście: Scanie z autopilotem na 600-kilometrowych „kółkach” – nowe zezwolenie na testy

International z autopilotem TuSimple w akcji:

Dla zainteresowanych dodam, że ciągniki, o których tutaj mowa, to model International LT. Pojazd ten sprzedawany jest w USA z silnikami opracowanymi przez MAN-a i pozycjonowany jest jako niedroga oferta dla dużych flot. Poniżej dołączam też zdjęcie wnętrza z modelu LT, wszak w amerykańskich ciężarówkach to zawsze ciekawy temat: