„Hallo, czy mnie widzisz?” – norweska akcja trafia na Podlasie, by uczyć dzieci przechodzenia obok ciężarówek

Od dzisiaj Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku będzie prowadził akcje pod tytułem „Hallo, czy mnie widzisz?”. Mają to być lekcje bezpieczeństwa dla najmłodszych, wzorowane na norweskiej akcji „Venner på veien”.

„Venner på veien” to program przygotowany przez norweskie stowarzyszenie przewoźników NFL. W jego ramach dzieci z 1. oraz 2. klasy szkoły podstawowej uczone są bezpiecznego zachowania w otoczeniu samochodów ciężarowych, na czele z unikaniem tzw. „martwego pola”. Główną zasadą ma być machanie do kierowców, by upewnić się, że my dziwimy ich, a oni widzą nas.

W sieci krąży już polskojęzyczna wersja filmu z akcji „Venner på veien”, która ma być wykorzystywana w działaniach na terenie Podlasia. To własnie ten film możecie zobaczyć powyżej. Ponadto WORD Białystok zaprasza do kontaktu wszelkie placówki zainteresowane współpracą. Mogą się one zgłaszać do ośrodka w celu zorganizowania takiej transportowej lekcji.

Z mojej strony przypomnę, że akcję tego typu można zorganizować także we własnym zakresie, nawiązując współpracę ze szkołą i lokalnymi organizacjami. Przykład takiej inicjatywy z Poznania prezentowałem w następującym artykule: Jak uświadomić dzieciom, że z kabiny ciężarówki niewiele widać – przykład lokalnej, prywatnej inicjatywy