Grupa Wielton po 6 miesiącach trudnego roku: wyniki, plany naprawcze i wyzwania

Jeszcze siedem lat temu Wielton był polskim producentem dostarczającym sprzęt głównie na rynki Europy Środkowej oraz Wschodniej. Dzisiaj natomiast firma zamieniła się w międzynarodowego giganta, który przejął pięć znanych marek z Europy Zachodniej i unowocześnia zaplecze produkcyjne w kilku częściach kontynentu.

Nie da się ukryć, że to naprawdę imponujące tempo rozwoju. Jak jednak wyglądają finanse tak szybko rozrastającej się grupy, w sytuacji, gdy rynek nie pozwala swobodnie pracować? Czy świeżo powstały gigant radzi sobie z niedoborem podzespołów, brakami materiałów, zrywanymi łańcuchami dostaw, drakońskimi wzrostami kosztów, a w końcu też wojną w dwóch krajach będących dotychczas istotnymi rynkami? Odpowiedzią na to pytanie może być podsumowanie pierwszego półrocza 2022 roku, właśnie opublikowane przez samą Grupę Wielton. Znajdziecie je poniżej, w siedmiu punktach:

1. Po pierwszym półroczu 2022 r. przychody wyniosły ok. 1,64 mld zł i były o 25,1 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2021 r. Dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży był efektem zwiększenia wolumenów sprzedaży o 9,6 proc. oraz podwyżek cen produktów.

2. W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. sprzedaż spółek Grupy Wielton rosła szybciej niż rynki, na których te spółki działają. Wielton utrzymał pozycję lidera we Francji oraz wicelidera branży w Polsce i Wielkiej Brytanii. W Niemczech Grupa awansowała z dziewiątego miejsca na szóste, zwiększając sprzedaż ponad dwukrotnie szybciej niż wzrost rynku. W Hiszpanii uzyskano siódme miejsce.

3. Grupa wypracowała zysk operacyjny (według wyliczeń EBITDA) we wszystkich kluczowych spółkach pomimo rekordowych cen surowców i komponentów oraz szybkiego wzrostu cen energii i paliw wywołujących presję na marżowość biznesu. Marża firmy spadła z 7 do  6 procenta, ale zysk zwiększył się z 23,8 mln zł do 97,6 mln zł, w porównaniu z pierwszą połową 2021 roku, również według wyliczeń EBITDA.

4. Na wyniki netto Grupy w pierwszym półroczu 2022 pozytywnie wpłynęły zdarzenia finansowe o charakterze jednorazowym, mające miejsce w drugim kwartale. To m.in. aktualizacja szacunku zobowiązania do rozliczenia przejęcia pełnej kontroli nad Lawrence David, rozliczanie transakcji nabycia hiszpańskiego Guillén oraz skorzystanie ze strefowej tarczy podatkowej. Ich łączny, korzystny wpływ na wynik na poziomie netto w drugim kwartale wyniósł aż 53,9 mln zł.

5. Na wyniki negatywnie wpłynęła trudna sytuacja we francuskiej spółce Fruehauf, której wyniki były poniżej zakładanych przez Grupę. Wdrożone zostały działania naprawcze mające na celu poprawę efektywności.

6. Sukcesem kończy się plan naprawczy w brytyjskiej spółce Lawrence David. Przełożył się on na ożywienie sprzedaży i poprawę wyników tej spółki, ze wzrostem przychodu na poziomie 51,9 procent.

7. Wśród najbliższych wyzwań rynkowych Grupa wskazuje utrzymanie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw oraz panowanie nad kosztami działalności.