Grupa Waberer’s chwali się wynikami i zapowiada kolejne przejęcia. Liczba ciężarówek przekroczyła 4,3 tys.

Na zdjęciu: żółte ciągniki LINK-a, opisywane tutaj

Grupa Waberer’s podsumowała swoje wyniki z czwartego kwartału oraz całego 2017 roku. Jest to tym bardziej ciekawe, że wyniki obejmują także polską firmę LINK, przejętą przez Węgrów w połowie roku.

Część statystyk jest bardzo interesująca. Dla przykładu, znacząco wzrosła liczba pojazdów należących do Grupy Waberer’s. Wzrost to około pół tysiąca, a wynika to przede wszystkim ze wspomnianego przejęcia firmy LINK.

W czwartym kwartale 2016 roku Waberer’s dysponował średnio 3 652 pojazdami. W czwartym kwartale roku ubiegłego było to już średnio 4 303 pojazdy. Mowa więc o przyroście średnio 651 zestawów.

Coś podobnego wskazują też wyniki z dwunastu miesięcy. W całym roku 2016 Waberer’s miał do dyspozycji 3 549 zestawów, natomiast w całym roku 2017 Grupa Waberer’s miała ich już 3 978. Innymi słowy, to wzrost o średnio 429 egzemplarzy.

W jakich branżach Węgrzy i Polacy dopatrują się największego potencjału? Tutaj wymienia się przede wszystkim branżę motoryzacyjną oraz handel internetowy. Ponadto Grupa Waberer’s chciałaby wchłonąć kolejnych, mniejszych przewoźników. Ma to umocnić jej pozycję na poszczególnych, regionalnych rynkach.

Bardziej konkretne wyniki zamieszczam poniżej:

  • W czwartym kwartale 2017 r. przychód zwiększył się o 21% w stosunku do ubiegłego roku, do 179 mln EUR
  • Przychód segmentu transportu międzynarodowego zwiększył się o 24% w wyniku lepszej sytuacji cenowej oraz dzięki wynikom przejęć
  • Przychody regionalnej logistyki kontraktowej wzrosły o 8% napędzane wzrostem z roku na rok powierzchni magazynowej i wyższymi cenami
  • Cykliczny EBITDA zwiększył się o 47% w stosunku do poprzedniego roku, do 21 mln EUR w czwartym kwartale
  • W ramach segmentu transportu międzynarodowego cykliczny EBITDA zwiększył się o 49%, z czego 11 p.p. odnosiło się do wzrostu organicznego
  • EBITDA wzrósł o 41% w segmencie regionalnej logistyki kontraktowej
  • Cykliczny EBIT osiągnął mocny wzrost do 5 mln EUR w czwartym kwartale
  • Cykliczny zysk netto wzrósł do poziomu 6,0 mln EUR w rezultacie pozytywnych jednorazowych wyników dotyczących podatków i wyniku finansowego, podczas gdy EPS za czwarty kwartał wzrósł do 0,40 EUR.
  • Wskaźnik dźwigni netto spadł do poziomu 2,7 x cykliczny EBITDA w wyniku wyższych zysków i poprawionemu zarządzaniu kapitałem obrotowym