Grecy zamykają na noc granice, Litwini, Łotysze i Estończycy chcą „samoizolacji”

Kilkudziesięciokilometrowe kolejki na granicach szczęśliwie jeszcze nie wróciły. Nowe „koronawymagania” stale się jednak pojawiają, w pewnych przypadkach dotycząc także kierowców ciężarówek. Szczególną uwagę zwracają przy tym zasady z Grecji oraz z krajów bałtyckich.

W ramach ograniczania międzynarodowego przepływu osób, Grecja zdecydowała się na nocne zamykanie granic. W trybie całodobowym działa tylko grecko-bułgarska granica w Promachonas, natomiast resztę przejść pokonamy w godzinach od 7 do 23. Dotyczy to także samochodów ciężarowych i tym samym może generować drogowe zatory.

Wszystkie osoby przekraczające grecką granicę muszą też wypełnić specjalny formularz, poprzedzony rejestracją w greckim, internetowym systemie. Jest to obowiązkowe na 24 godziny przed wjazdem do kraju i może zostać wykonane pod tym linkiem.

Druga sprawa to natomiast zasady na krajach bałtyckich. Litwini objęli Polaków obowiązkowymi, 14-dniowymi kwarantannami, choć dla kierowców ciężarówek zastosowano wyjątek. Ci muszą przestrzegać jedynie 14-dniowej „samoizolacji”, czyli maksymalnie ograniczyć niepotrzebne kontakty społeczne. Innymi słowy, takie kontakty społeczne możemy podejmować jedynie w celu załatwienia niezbędnych spraw.

Łotwa i Estonia kwarantanny dla Polaków nie wprowadziły, ale za to przyłączyły się do stosowania „samoizolacji”. Takie 14-dniowe ograniczenie obejmuje tam wszystkie osoby przyjeżdżające z Polski,