OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 12 Marzec, 2018

Goście z daleka w komunikatach ITD – turecki MAN TGX na magnesie oraz kazachski kierowca nieważną wizą

W komunikatach ITD odnotowano ostatnio dwa przypadki z europejsko-azjatyckiego pogranicza. Był to MAN TGX z Turcji, którego kierowca korzystał z magnesu, a także Volvo FH z Kazachstanu, którego kierowcy skończyła się wiza. Oba komunikaty zamieszczam poniżej.

1. Komunikat WITD Rzeszów:

W środę, 7 marca b.r., podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas wykonywania czynności kontrolnych na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski), zatrzymali do kontroli zespół pojazdów kierowany przez tureckiego kierowcę. Celem kontroli było sprawdzenie uprawnień kierowcy, uprawnień przewoźnika, czasu pracy kierującego oraz stanu technicznego zespołu pojazdów.

W trakcie analizy czasu pracy kierowcy, kontrolujących zastanowiła duża rozbieżność pomiędzy przejechanymi, a zadeklarowanymi kilometrami. Kierowca oczywiście zaprzeczał, aby fałszował swój czas pracy, jednak po okazaniu kierowcy mapy internetowej obrazującej faktyczną ilość km na zadeklarowanych odcinkach drogi (z której jasno wynikało, że rzeczywisty dystans jest znacznie większy niż zadeklarowany na tarczach tachografu przez kierowcę), kierowca przyznał, że kilkukrotnie w okresie kontroli  manipulował w zapisach tachografu, poprzez używanie magnesu, a na dowód swoich słów oddał magnes kontrolującym.

Konsekwencją przedmiotowej kontroli było zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ciągnika siodłowego z powodu uszkodzeń tylnej lampy oraz wszczęcie wobec tureckiego przewoźnika postępowania administracyjnego zagrożonego karą w kwocie 5000 zł.

2. Komunikat WITD Kielce:

W dniu 08.03.2018r przy drodze krajowej nr 7 w miejscowości Miąsowa, podczas kontroli drogowej pojazdu należącego do przedsiębiorcy z Kazachstanu, Inspektor Transportu Drogowego analizując dokumentację stwierdził przekroczenia norm czasu pracy a także przedawnienie w dniu 5 marca 2018r terminu wizy kierowcy.

W związku z powyższym kierowca został ukarany mandatem karnym oraz powiadomiona została placówka Straży Granicznej w Kielcach, celem dalszego prowadzenia czynności wobec kierowcy.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Ajsik napisał(a):

  Co on ma w tym MANie na podszybiu? Futerko? Widac jakis konkretny szofer.

 2. mareczek_lukow napisał(a):

  Czepili się Kazacha jakby rzeczywiście nieważna wiza była problemem.
  Gościu z dala od domu, może przeciągał mu się załadunek powrotu, może stał kilka dni w oczekiwaniu na rozładunek…
  Miał zostawić zestaw i uciekać do kraju bo wiza nie ważna?
  Może magnesem pomagał sobie żeby nadgonić czas przed upływającym terminem wizy…
  Chore przepisy…
  Tak samo z przeglądem w dowodzie rej…ostatniego dnia auto jest sprawne, a na następny dzień kiedy termin upływa auto nagle staje się nie sprawne?
  Urzędnicze procedury…

  • omen napisał(a):

   no chyba żartujesz że wiza która skończyła ważność to pikuś. z łukowa jesteś, to jest duże prawdopodobieństwo że jeździłeś na wschód, ale nawet jeśli nie, to …………. na BY lub RUS brak wizy to przestępstwo. Jak sam się zgłosisz do konsulatu na BY lub RUS po wyrobienie wizy czasowej na opuszczenie danego kraju to OK, ale jak cię gajowy złapie to już same problemy. Zabierają cię, przesłuchanie, ewentualny areszt bo widnieje przesłanka że tu chciałeś przebywać nie legalnie i mnóstwo kasy , problemów i czasu zmarnowane. Ja wiem, że zdarzają się sytuacje kryzysowe, nie do przewidzenia , ale przepis to przepis.

 3. kierowca napisał(a):

  Tureccy kierowcy często deklarują swoje auta tego rodzaju cyferkami,a koło kierownicy futerkiem albo jakimiś plastikowymi nakładkami.

 4. Wici napisał(a):

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Turek jechał na magnesie a Kazachowi skończyła się wiza. Druga sprawa, że jak coś ma określony termin ważności to należy się tego terminu trzymać. Koniec.

 5. Taki jeden napisał(a):

  TGX wydaje mi się, że nawet te pierwsze wypusty były już na kartę kierowcy a w artykule mowa jest o tarczkach ,ponadto kabina XLX bo praktycznie tureckie ciężarówki są z małymi kabinami.

  • Madmike napisał(a):

   To zależy od konfiguracji,np.w Afryce jeżdżą nowe renówki T euro3,volva fh4 i większość na tarczke.Podejrzewam że w Azji jest podobnie.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.