Goodyear RM-4A+, czyli gigantyczna opona na 63-calowe felgi

Goodyear_Najwieksza_opona

Pisanie o oponach można zazwyczaj porównać do trasy samochodem ciężarowym z Brodnicy do Wąbrzeźna – ani to szczególnie ciekawe, ani przyjemne. Goodyear ma jednak w ofercie oponę, którą zaprezentuję z ogromną przyjemnością. Jest nią ogumienie o symbolu RM-4A+ i rozmiarze nawet 59/80R63. Zaprojektowano je oczywiście z myślą o pracy poza publicznymi drogami, przede wszystkim w kamieniołomach, czy kopalniach odkrywkowych.

Mierząca dokładnie 4,023 metra opona jest większa niż dopuszczalna wysokość standardowych naczep i o metr wyższa niż tablica, na której zawieszony jest kosz do gry w koszykówkę. Sama waży 5400 kilogramów, a ponadto może wytrzymać obciążenie nawet 100 ton przy prędkości do 50 km/h.

Projektując swój największy produkt, Goodyear szczególnie mocno musiał zadbać o odporność na wysokie temperatury. Stąd też obecność nienagrzewającej się mieszanki gumy o nazwie CycleMax, a także przeplatających się centralnie rowków bieżnika, które zwiększają stabilność i poprawiają chłodzenie. Niekierunkowe rowki zostały ustawione pod wysokim kątem, dzięki czemu polepszają trakcję, natomiast zróżnicowany kontur ściany bocznej ogranicza zjawisko wzrostu temperatury wewnętrznej opony.

Łącznie dostępnych jest 12 wariantów opony-giganta. Jest ona dostępna na przykład w dwóch rozmiarach: 53/80R63 i 59/80R63. Opony w tym samych rozmiarach oferuje oczywiście także konkurencja, z Michelinem, czy Bridgestonem na czele.

Na jaki pojazd można natomiast założyć 63-calowe koła? Najbardziej wydaje się pasować tutaj Biełaz 75710, który jest oficjalnie największą ciężarówką na świecie. Białoruska konstrukcja może przewozić aż 450 ton i 269 m3 ładunku, przy rozmiarach zewnętrznych na poziomie 20,6 m długości, 9,87 szerokości i 8,16 m wysokości. Napęd? Dwa wysokoprężne V16 o niebagatelnej pojemności 65-litrów i mocy 2300 KM każdy. W akcji wygląda to tak: