Gigantyczny, 68-tonowy wóz strażacki przygotowany przez firmy Rosenbauer oraz Paul Nutzfahrzeuge

paul_heavy_moverNa europejskie drogi wyjechał w ostatnich dniach naprawdę wyjątkowy pojazd. Jest to jeden z największych wozów strażackich na świecie, przygotowany przez firmy Rosenbauer z Austrii oraz Paul Nutzfahrzeuge z Niemiec. To pierwsze przedsiębiorstwo odpowiadało za strażacką zabudowę, natomiast Niemcy dostarczyli podwozie z napędem 6×6, znane już od kilku lat jako Paul Heavy Mover i widoczne na powyższym zdjęciu.

rosenbauer_buffalo_najwiekszy_woz_strazacki_na_swiecie

Maszyna bazująca częściowo na Mercedesie Actrosie ma aż 68 ton dopuszczalnej masy całkowitej i kompletnie nie mieści się w europejskich normach przewidzianych dla “solówek”. Mamy tutaj bowiem aż 13 metrów długości, 3,55 metra szerokości i 4,2 metra wysokości, w kabinie znajdzie się miejsce na pięć osób, natomiast w zbiornikach zmieścimy 33 tony wody. Wodę tę obsłuży pompa o wydajności 6500 litrów na minutę, natomiast kolejne 6000 litrów w 60 sekund może obsłużyć generator piany.

Co zaś z napędem? Ten dostarcza mercedesowskie V-osiem o mocy 571 KM, połączone z całkowicie automatyczną przekładnią Allison 4700 P. Wystarcza to, aby osiągnąć widocznym na zdjęciach kolosem 65 km/h i dojechać w najbardziej niedostępne miejsca.

This “Big Boy” needs a low-loading truck to get to the #Interschutz. Today he is on his way to Hannover … #myrosenbauer

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Rosenbauer Group (@rosenbauergroup)