Fińska firma Kuuskuljetus znalazła sposób na ekologiczne dostawy rusztowań. Powstała w ten sposób ciężarówka to pierwszy tego typu pojazd w całej Finlandii. Jego podwozie musiało zostać specjalnie dostosowane, a sam producent wziął w tym projekcie aktywny udział.
Z punktu widzenia zabudowy, opisywany pojazd jest „elektrykiem”. Mam tutaj bowiem żuraw marki Hiab, który podłączony jest pod ważące 800 kilogramów baterie. Są one ładowane nocami, w czasie gdy ciężarówka stoi na bazie. Następnie zapas energii wystarcza na cały dzień za- i rozładunków.
Podwozie pojazd to natomiast konstrukcja gazowa. Scania dostarczyła trzyosiowy wariant modelu G410, zasilanego płynnym gazem ziemnym (LNG). Co więcej, Kuuskuljetus zdobyło dostęp do gazu pochodzenia biologicznego. Dzięki temu emisja CO2 jest o 90 proc. mniejsza, niż przy zasilaniu olejem napędowym.
Co zaś było takie trudne w przygotowaniu ciężarówki? Chodzi tutaj o wspomniane baterie, które musiały zostać umieszczone pod zabudową. Jednocześnie samochód musiał też pomieścić zbiorniki LNG, która z racji swojej konstrukcji do lekkich nie należą. W końcu muszą one utrzymać gaz w temperaturze -160 °C.
Ostatecznie nie było innej drogi, niż ograniczenie zasięgu o połowę. Zrezygnowano z jednego z dwóch zbiorników, a zasięg pojazdu spadł do około 600 kilometrów. Niemniej i to powinno wystarczyć, jako że ciężarówka pracuje w ruchu typowo miejskim. Obsługuje przy tym budowy na terenie fińskiej stolicy.