Gazowce i elektryki pochłoną teraz majątek – ekologiczny transport z megawzrostami

Wszystko wskazuje na to, że rozpoczynający się kryzys energetyczny najbardziej uderzy w tych przewoźników, którzy uwierzyli w przyszłość ekologicznych rozwiązań. O ile bowiem tankowanie ciężarówek ze zwykłym silnikiem diesla stało się o połowę droższe, to firmy korzystające z rozwiązań alternatywnych muszą przełknąć wzrosty nawet kilkukrotne.

Doskonale znany jest już przykład gazu ziemnego, w tym stosowanego w ciężarówkach LNG. Ceny tego paliwa przebiły na początku września 5 euro za kilogram w Niemczech lub 19 złotych za kilogram w Polsce. Za to jeszcze w sierpniu ubiegłego roku w Niemczech płaciło się jakieś 1,3 euro za kilogram, a polską ceną było około 5 złotych za kilogram. Tym samym mowa o podwyżkach rzędu 300-400 procent. Wszystko zaś dotyczy pojazdów, na które przez lata dosłownie namawiano przewoźników, oferując im państwowe ulgi i tłumacząc to wszystko względami ekologicznymi.

Choć to nadal nic w porównaniu z sytuacją, która czeka posiadaczy „elektryków”, tak bardzo promowanych z uwagi na ich bezemisyjność. Tutaj co prawda trudno wskazać przykłady z branży samochodów ciężarowych, jako że elektryczne floty do przewozu towarów dopiero zaczynają się pojawiać. Za to nie brakuje przykładów z branży przewozu osób, wszak po polskich miastach jeździ już przecież cała masa elektrycznych autobusów.

Szczególnie głośna okazała się sprawa MZK Kutno. Przewoźnik ten dopiero co zakupił sześć elektrycznych pojazdów, a krótko później otrzymał informację o podwyżce cen prądu planowanej na rok 2023. Ma ona wynosić… 1000 procent! Tylko o połowę lepiej ma być w Poznaniu, gdzie kursuje cała flota elektrycznych Solarisów. Uwzględniając ceny zaproponowane w ostatnim przetargu, ładowanie tych pojazdów w 2023 roku ma kosztować o 450 procent więcej. Poza tym nie brakuje też miast, które mają problem ze znalezieniem dostawców lub też tracą ich w związku z brakiem porozumienia odnośnie cen. Stąd też coraz częstsze zapowiedzi, że elektryczne autobusy spędzą zimę po prostu pod płotami.