Gazelle Next, czyli rosyjska wizja nowoczesnego samochodu dostawczego

Od około miesiąca z rosyjskich taśm zjeżdża nowy autobus bazujący na dostawczej Gazeli Next, natomiast od tygodnia produkowana jest Gazela w wersji z podwójną kabiną. Najwyższy więc chyba czas, żebym poświęcił kilka słów tej rosyjskiej konstrukcji.

Mój drogi kolega Michał powiedział kiedyś, że jest tylko jeden samochód gorszy niż Lublin 3 i jest nim rosyjska Gazela. Niestety nie miałem nigdy przyjemności jeździć tym rosyjskim wynalazkiem, lecz wierzę na słowo. Nowa Gazela Next ma jednak zerwać z bardzo słabym wizerunkiem poprzednika oferując znacznie lepszą jakość oraz nieporównywalnie bardziej komfortowe warunki pracy.

Produkowany od 2013 roku samochód dostawczy ma przede wszystkim zupełnie nową kabinę. Design deski rozdzielczej nie odstrasza, a ponadto wydaje się iść w parze z dobrą ergonomią. Nie brakuje schowków, wszystkie instrumenty są w zasięgu ręki kierowcy, więc pozostaje tylko mieć nadzieję, że jakość plastików jest na lepszym poziomie, niż u poprzednika. Nowy jest także design zewnętrzny, dzięki któremu Gazela przestała przypominać brzydszego kuzyna starego Transita. Model Next wygląda wręcz bardzo przyjemnie i naprawdę może się podobać.

Jeśli natomiast chodzi o napęd, to Rosjanie najwyraźniej postanowili przeciwstawić się idei downsizingu – Gazela Next ma dużą pojemność i jednocześnie generuje niewiele mocy. 2,8-litrowy turbodiesel produkcji Cumminsa oferuje tylko 120 KM i spełnia przy tym normę Euro 4. W połączeniu z 5-biegową skrzynią biegów daje to raczej spacerowe, niż autostradowe połączenie, choć z drugiej strony eksploatacja takiego silnika nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Co zaś z cenami? Nowy GAZ nie jest ani szczególnie tani, ani też bardzo drogi i bazowa wersja modelu Next kosztuje w Rosji około 16 tys. euro. Za tę cenę dostaniemy auto z trzyletnią gwarancją ograniczoną niestety do tylko 150 tys. km. Rosjanie chwalą się jednak, że nowa Gazella będzie znacznie mniej awaryjna niż poprzednik z uwagi na obecność licznych komponentów z Europy Zachodniej. Przykładem może być tu układ kierowniczy ZF, sprzęgło Sachs, czy klimatyzacja Delphi.

Poniżej mała galeria Gazelli Next oraz reklamowy film:

gazella_next_6 gazella_next_5 gazella_next_4 gazella_next_3 gazella_next_2 gazella_next_1