Gazela Next z przyczepą i elementami autobusu, która może być jeżdżącą przychodnią lekarską

gazelle_next_mobilne_centrum_medyczne

Nowa gama samochodów użytkowych z koncernu GAZ wprowadziła sporo świeżości do rosyjskiej branży. Lekka GAZelle Next, średni tonażowo GAZon Next oraz najbardziej pokaźny Ural Next nie tylko szybko zdobywają na popularności, ale także co rusz prezentowane są w nowych wersjach specjalistycznych. Pojazd widoczny na zdjęciu jest natomiast tego doskonałym przykładem.

Szerokość nadwozia oraz rozmiary przedniej szyby mogą sprawiać wrażenie, że jest to niewielki autobus. Faktem zresztą jest, że koncern GAZ stworzył ten pojazd bazując na elementach niewielkich autobusów, bardzo popularnych w rosyjskich miastach. Zamiast jednak zwykłych foteli oraz miejsc dla pasażerów stojących, znajdziemy tutaj wyposażenie zamieniające samochód dostawczy w mobilne centrum medyczne. Jak tłumaczy producent, wraz z przyczepą taka “Gazela” może zaspokoić potrzebny mobilnych oddziałów lekarskich, działających na przykład na prowincji.

Mamy tutaj do miejsce na dwa gabinety, po maksymalnie 8 m2 każdy. Przy każdym z nich nie brakuje toalety oraz oddzielnego wejścia, a do tego zabudowy przystosowano do montażu specjalistycznych maszyn. Dla przykładu, medyczne GAZelle Next może być gabinetem stomatologicznym, miejscem badań kardiologicznym, pracownią okulisty, a nawet jeżdżącym gabinetem rentgenowskim. W ofercie ma być nawet pojazd z systemami do podtrzymywania życia, dla najciężej chorych pacjentów.

Przypomnę jeszcze, że GAZelle Next ma pod maską silnik wysokoprężny amerykańskiej marki Cummins, z pojemności 2,8 litra rozwijający 120 lub 150 KM. Producent twierdzi, że ta niewysilona jednostka z serii ISF bez problemu wytrzyma co najmniej pół miliona kilometrów.

A oto wspomniane autobusy na tej samej bazie:

gazelle_next_autobus