Galeria zdjęć ze zlotu ciężarówek pod Moskwą – sprzęt z najróżniejszych regionów Rosji

W miniony weekend odbył się największy rosyjski zlot samochodów ciężarowych Truckfest 2021. Podmoskiewska impreza została zorganizowana po raz czwarty, a wczoraj wspominałem już o niej w artykule o tuningu nowego Kamaza54901. Na chwilę wrócimy jednak jeszcze pod Moskwę, by obejrzeć pełną galerię zdjęć z tego wydarzenia. Będzie to okazja by zobaczyć jakie trendy panują w rosyjskim tuningu i jakim sprzętem poruszają się tamtejsi przewoźnicy.

Na Truckfest 2021 ściągnął sprzęt z najróżniejszych regionów Rosji. Można to w łatwy sposób sprawdzić, po numerycznych kodach obwodów, umieszczanych w prawych górnych rogach każdej rejestracji. I tak na przykład okazuje się, że niebieskie Volvo FH12 pierwszej generacji przyjechało pod Moskwę aż spod granicy z Kazachstanem. Jeszcze dalej (nawet 4 tys. km!) miał klasyczny, niebieski Freightliner, pochodząc spod Ałtaju, czyli z pogranicza Kazachstanu, Chin i Mongolii. Z samego Kazachstanu przyjechało Volvo FH z polerowanym grillem, a najnowszy model, czyli MAN-a TGX nowej generacji, wystawił przewoźnik białoruski. Choć oczywiście najwięcej ciężarówek pochodziło z europejskich części Rosji, od Petersburga, poprzez Moskwę, aż po Kaukaz.

Styl w tuningu? Ewidentnie duża popularnością cieszą się polerowane orurowania, oklejanie kabin oraz niezliczone reflektory dodatkowe. Pokusiłbym się więc o stwierdzenie, że to styl spotykany na polskich zlotach kilka lat temu. Choć wyraźnie widać też, że zaczyna pojawiać się moda na „holenderskie oświetlenie” oraz dosyć mocno trzyma się tuning ciężarówek amerykańskich. Za szczególną ciekawostkę uznałbym zaś żółte Renault Magnum, które przyjechało z okolic Petersburga. Nadwozie tej ciężarówki było hołdem dla pracy radzieckich kierowców oraz ich dawnego sprzętu. Na narożnikach nie zabrakło też flagi ZSRR.

Są też pewne ciekawostki konfiguracyjne. Można na przykład zobaczyć Scanię 440S, czyli najnowsze wydanie serii S (już po zmianie nazwy wywołanej przez Mercedesa), wyposażone w 440-konny silnik Euro 5. Wśród ciągników Euro 6 można zobaczyć pamiątkę z Polski. Był to DAF XF sprzed serii „Pure Excellence”, odkupiony po polskiej firmie Sachs Trans i utrzymywany w bardzo ładnym stanie. Za to do nielicznego grona zabytków można było zaliczyć w pełni odrestaurowanego Kamaza 53212 ze złoto-niebieską kabiną.

Wszystkie zdjęcia ze zlotu wykonał białoruski fotograf Egor Andreevich, prowadzący na Facebooku stronę Nikita & Egor TruckPhotography. Możecie go już kojarzyć z galerii, którą prezentowałem na początku lutego: Jakie ciężarówki spotkasz na M1 między Mińskiem a Moskwą – galeria zdjęć z Białorusi