Fuso Canter ma już system z najnowszego Actrosa – też zahamuje przed rowerzystami

W nawiązaniu do tekstu:

Autopilot Actrosa z nowym zabezpieczeniem i hamowanie przed rowerami

Oto doskonały przykład na to, że nowoczesne technologie przedostają się już do wszelkich możliwych pojazdów użytkowych. Grupę nowych systemów otrzymało bowiem Fuso Canter, a więc dotychczas jedna z najprostszych ciężarówek na europejskim rynku.

W Japonii właśnie zaprezentowano Cantera nowej generacji. Samochód nadal wykorzystuję tę samą kabinę i podobny napęd, co przez ostatnie 10 lat. Co więcej, ogólny układ pojazdu wydaje się dokładnie taki sam, jak przez ostatnie kilka dekad. Gdy jednak spojrzymy na listę wyposażenia, znajdziemy tam bardzo nowoczesne rozwiązania.

Nowy Canter otrzymał między innymi system Active Sideguard Assist, zaprezentowany przez koncern Daimler ledwie kilka tygodni temu, wraz z Mercedesem Actrosem na rok 2021. Rozwiązanie to wykorzystuje boczny radar, by rozpoznawać osoby, pojazdy lub przedmioty znajdujące się w martwym polu. A w najnowszej wersji Active mamy nie tylko ostrzeżenia dla kierowcy, ale też możliwość awaryjnego wyhamowania, gdy niebezpieczeństwo uderzenia w boczny obiekt będzie zbyt duże.

Poza tym samochód ma też nowe reflektory w technologii LED, czy system bezkluczykowy, umożliwiający dostanie się do wnętrza bez dotykania klucza lub pilota. Jest też nowy układ multimedialny z zaawansowaną telematyką Truckonnect, dotychczas stosowaną tylko w elektryczny eCanterach. A do tego dochodzą rozwiązania występujące w Canterze już wcześniej, jak zautomatyzowana skrzynia biegów Duonic z dwoma sprzęgłami, system start&stop oraz przedni radar również z hamulcem awaryjnym.

Podkreślam, że jak na razie nowe Fuso Canter zostało pokazane tylko w Japonii. Tam też rynek ten samochód jest największy. A kiedy będzie miała miejsce premiera w Europie, tego nadal nie wiadomo.

Active Sideguard Assist w Actrosie: