Fuso Canter Eco Hybrid z eutektyczną chłodnią, czyli sposób na cały dzień pracy bez używania agregatu

fuso_canter_hybrid_eutektyczna_chlodnia_2

Kiedy zobaczyłem pomalowanego w sympatyczne krówki, zielonego Cantera z firmy Surrey’s West Horsley Dairy, po prostu nie mogłem powstrzymać się przez zaprezentowaniem tego pojazdu. Ciekawy wygląd to jednak w przypadku tego pojazdu nie koniec atrakcji, bo zielona ciężarówka wyróżnia się także bardzo ekologicznym charakterem.

Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z modelem Fuso Canter Eco Hybrid, czyli dwusilnikową ciężarówką. Pod sympatycznie pomalowaną kabiną pracują dwa silniki – 150-konny diesel oraz 54-konny motor elektryczny. Taka konstrukcja pozwala oszczędzać paliwo w dystrybucji, wykorzystując przy najniższych prędkościach tylko motor elektryczny, a ponadto dodaje mocy ciężarówce, kiedy tylko jest ona potrzebna, wykorzystując oba silniki jednocześnie.

fuso_canter_hybrid_eutektyczna_chlodnia_3

Po drugie, 7,5-tonowy Canter został wyposażony w ekologiczną chłodnię wykorzystującą rozbudowany system eutektyczny. Wnętrze zabudowy pokryte jest specjalnymi wkładami z żelem, które nocą chłodzone są na bazie firmy poprzez podłączenie ciężarówki do instalacji elektrycznej, a następnie przez cały dzień pracy skutecznie chłodzą towar. Co ważne, są one wystarczająco wydajne, aby wystarczyć na cały dzień pracy ciężarówki bez używania spalającego paliwo agregatu. Oznacza to więc spore oszczędności paliwa oraz po prostu ekologiczny charakter całego pojazdu.

Taka eutektyczna chłodnia to dzieło brytyjskiej firmy Jackson Coachworks, która poświęciła około ośmiu lat na opracowanie tego systemu. Według wyliczeń producenta, koszt zakupu takiej zabudowy, jak na opisywanym Canterze, to wydatek o około 2 tys. funtów wyższy, niż zakup chłodni z klasycznym agregatem. Użytkowanie ma jednak szybko przynosić ogromne oszczędności – na obsłudze układu można zaoszczędzić około pół tys. funtów rocznie, a kolejne 4 tys. funtów zaoszczędzimy na paliwie, które pochłonęłoby każde 2 tys. godzin chłodzenia. Trudno się więc dziwić napisowi umieszczonemu na zabudowie – „Eko ciężarówka do przewozu mleka – tak ekologiczna, że aż krowy zielenieją z zazdrości”.

fuso_canter_hybrid_eutektyczna_chlodnia_1