Fuso Canter 9C18 jako pierwsza w Polsce 8,55-tonowa śmieciarka – wąski specjalista od ciasnych ulic

fuso_canter_9c18_smieciarka_polska_1

Pozwolę sobie zacząć fragmentem mojego testu Fuso Canter 9C18, który miałem okazję wykonać jakoś na początku tego roku (link):

W mieście samochód sprawował się naprawdę świetnie, a jego zwrotność, dobra widoczność z kabiny, świetny „automat” i silnik o raczej dostawczej charakterystyce bezsprzecznie powinny znaleźć się na liście zalet. Zawieszenie dobrze radziło sobie z poznańskimi dziurami, a kabina zapewniała więcej niż wystarczającą ilość miejsca. Do tego doliczmy też imponującą ładowność, a także niewielki apetyt na paliwo. Inną sprawą jest jednak trasa, gdzie to, co w mieście było największymi zaletami auta, schodziło na drugi plan, natomiast wady zaczynały bardziej przeszkadzać. Przykładem może być fakt, że niewygodne ustawienie kierownicy i nerwowość w czasie jazdy po koleinach to na połączenie, które niejednemu kierowcy może napsuć krwi. Werdykt jest więc bardzo prosty – Fuso Canter 9C18 Duonic to bardzo interesująca propozycja, ale tylko do miasta.

A skoro tylko do miasta, to jak znalazł do wywozu odpadów. I chyba nie tylko ja tak twierdzę, bo Grupa Wróbel, autoryzowany przedstawiciel ciężarówek Mercedes-Benz oraz Fuso z Pietrzykowic, właśnie sprzedała pierwszego w Polsce 8,55-tonowego Cantera z zabudowa typu „śmieciarka”. Samochód ten, zasługujący w polskiej branży komunalnej na miano prawdziwego rodzynka, ma sprawdzić się przy zadaniach specjalnych.

180-konna ciężaróweczka z automatyczną skrzynią biegów o aż dwóch sprzęgłach powędrowała do województwa opolskiego, gdzie przybierze barwy bardzo dużego przedsiębiorstwa z branży komunalnej. Jej zadaniem będzie zapuszczanie się na najwęższe uliczki, korzystając przy tym z maksymalnej szerokości na poziomie znanym z samochodów dostawczych. Załoga japońskiego pojazdu będzie miał do dyspozycji system telematyczny oraz kamerę cofania, a także niewielką zabudowę marki NTM, o podobnej wysokości i szerokości jak szoferka, a przy tym pojemności 6,1 m3. Warto tutaj przy okazji zaznaczyć, że NTM to producent bardzo renomowany, pochodzący aż z dalekiej Finlandii.

Zdjęcia: Radosław Wojt

fuso_canter_9c18_smieciarka_polska_2 fuso_canter_9c18_smieciarka_polska_3 fuso_canter_9c18_smieciarka_polska_4 fuso_canter_9c18_smieciarka_polska_5