Francuzi rezygnują z bramek do opłat za autostradę – nowy odcinek i nowy system

Bramki do opłat za autostrady już od dziesięcioleci były elementem francuskiego krajobrazu. Teraz jednak Francuzi zaczynają rezygnować z tego rozwiązania, w końcu przyznając, że bramki są po prostu przestarzałe oraz uciążliwe.

Pierwszy odcinek z nowym systemem opłat uruchomiono na początku listopada. Jest to 88 kilometrów autostrady A79, przebudowanej z popularnej drogi krajowej. Wielu kierowców zapewne będzie korzystało z tej trasy w tranzycie między Niemcami a Hiszpanią, a ruch samochodów ciężarowych szacuje się na 4 tys. egzemplarzy dziennie.

Co natomiast z opłatami? Najprostsza jest sprawa w przypadku elektronicznych urządzeń, na innych autostradach pozwalających przejeżdżać wydzielonymi bramkami. Urządzenia te rozpoznają fakt przejazdu po autostradzie A79 i automatycznie naliczą opłatę, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony kierowcy lub przewoźnika. Drugą opcją jest manualne wykupienie opłaty w jednym z 16 terminali zamontowanych na parkingach, a trzecia możliwość to opłacenie przejazdu przez internet, na stronie internetowej zarządcy drogi. Trzeba tam podać numer rejestracyjny pojazdu, a opłata uiszczana jest kartą.

Jeśli powyższy system sprawdzi się na A79, Francuzi są gotowi zrezygnować z bramek także na kolejnych odcinkach. Jak na razie nie podaje się tu jednak żadnych konkretów.

Mapa omawianej trasy: