Francuskie opłaty tranzytowe znowu przesunięte, czyli nie wiadomo kiedy ciężarówki zapłacą za drogi

Mam wrażenie, jakby dopadło mnie déjà vu, bo już chyba piąty, czy szósty raz będę pisał o przesunięciu francuskich opłat za drogi dla samochodów cięższych niż 3,5 tony. Transit-tol, bo tak nazywa się przeprojektowana i gotowa do startu wersja Ecotaxe, miał w końcu wystartować już 1 stycznia 2015 roku. Francuski rząd odpowiedział jednak na prośby krajowych przedsiębiorców i postanowił start ten odwołać. Zamiast tego rozpocznie się okres praktycznych prób systemu, który ruszy już 1 października tego roku. Kiedy natomiast zaczną być pobierane prawdziwe opłaty? Tego jeszcze nie wiadomo, lecz mowa tutaj o prawdopodobnie o pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Przypomnijmy, że nowy system obejmie ostatecznie tylko 4 tys. kilometrów dróg, a nie na aż 15 tys., jak planowano w momencie projektowania systemu Ecotaxe. Zapłacimy przede wszystkim za tranzytowe trasy międzynarodowe, na których dziennie pojawia się minimum 2,5 tys. ciężarówek. Oprócz tego zapłacimy także na kilku drogach niższej kategorii, które mogłyby posłużyć do ominięcia płatnych autostrad. Przykładem jest tutaj RN10 między Poitiers oraz Bordeaux.

Z płacenia zwolnieni będą użytkownicy ciężarówek odbierających mleko od rolników. Wszyscy inni będą musieli zaś zapłacić 13 centów za każdy przejechany kilometr.

Dokładna mapa dróg, które zostaną objęte opłatami, znajduje się poniżej:

ecotaxe_francja_2015_platne_drogi