Pierwsza europejska ciężarówka z kamerami zamiast lusterek pojawiła się już w 2018 roku, a więc sześć lat temu. Stale przybywa też marek, które wdrożyły to rozwiązanie i dzisiaj można ich naliczyć łącznie sześć. Tymczasem żandarmeria z francuskiego departamentu Rhône, obejmującego między innymi miasto Lyon, właśnie została tymi kamerami zaskoczona.
W czasie patrolu z 20 sierpnia bieżącego roku, wykonywanego wspólnie z transportową inspekcją DREAL, żandarmi zatrzymali do kontroli DAF-a XG na francuskich rejestracjach. Pojazd ten okazał się wyposażony w pełen pakiet cyfrowej widoczności, obejmujący zarówno kamery boczne, jak i szerokokątną kamerę narożnikową. I jak się okazało, żandarmi byli naprawdę zachwyceni tym rozwiązaniem, do tego stopnia, że postanowili nagłośnić je w swoim komunikacie. Dlatego trzy dni później do mediów trafiły dołączone zdjęcia oraz tekst wypełniony superlatywami. Możecie to sobie sprawdzić poniżej (w tłumaczeniu z języka francuskiego).
Zdjęcia opublikowane przez żandarmów:
Tekst opublikowany przez żandarmów:
Nowe lusterka dla ciężarówek
20 sierpnia 2024 roku żandarmi z Brygady Zmotoryzowanej w Villefranche-sur-Saône, przy współpracy z personelem DREAL przeprowadzili kontrolę pojazdów ciężarowych. Kierowca wyjaśnił nam specjalne wyposażenie w kamery, które zamontowano w jego ciężarówce, niedawno wprowadzonej do eksploatacji.
Kierowca ma teraz wyraźny widok tam, gdzie w tradycyjnej ciężarówce widoczność ograniczają obudowy klasycznych lusterek, zamontowane przy słupkach A. Kierowca nie musi się też pochylać, aby spojrzeć na otaczający go ruch z prawej lub lewej strony. Kamery są zamontowane w stałej pozycji, ale koniec naczepy nie znika z pola widzenia.
Brudne lusterka lub zaparowane szyby zawsze były problemem. Dzięki wysokiemu umieszczeniu kamer i ich specjalnemu przygotowaniu, cyfrowa transmisja obrazu wyświetlanego na ekranach wewnątrz pojazdu nie jest już zakłócana. Gdy jest wilgotno, kamery automatycznie się nagrzewają. To samo się dzieje, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 15°C.
Jaka jest odległość za ciężarówką, niezbędna do wykonania manewrów? Czy kierowca ma już wystarczająco dużo miejsca, aby po wyprzedzeniu wrócić na swój pas? Linie wskaźnika odległości wyświetlane na ekranie systemu pomagają kierowcy to oszacować.
Gdy światła jest mało, zwłaszcza o zmierzchu, transmisja światła przez kamerę wzrasta. Ekrany pokazują znacznie jaśniejszy obraz, dzięki czemu kierowcy otrzymują lepsze informacje o swoim otoczeniu niż za pomocą klasycznych lusterek. Jasność jest ciągle dostosowywana do otoczenia, dzięki czemu kierowcy nie są oślepiani.
Sam przyznam, że to chyba najbardziej pozytywny tekst na temat kamer, jaki widziałem od momentu premiery tego rozwiązania. Wśród pracowników branży nie słychać takiego entuzjazmu, a wręcz wielu kierowców wskazuje na wady kamer i chętnie trzymałoby się klasycznych lusterek, o czym pisałem między innymi w tym artykule: Jakie wyposażenie preferują kierowcy? Lusterka zamiast kamer i kabina z salonką