Francuscy rybacy zablokowali port w Calais – promy nie wychodzą w morze, kierowcy tkwią w kolejkach

calais_zablokowane_dfds

Protest francuskich rybaków sparaliżował ruch promowy w porcie w Calais. Tym samym już kolejna grupa zawodowa zdołała zablokować transport między Francją a Wielką Brytanią.

Oto wiadomość, którą już rano przesłał do mnie Czytelnik Jacek:

Dziś rano, o 5:00 czasu lokalnego (GMT), wjechałem do portu w Dover i napotkałem na spore utrudnienia. Bardzo duża ilość samochodów ciężarowych stała w kolejce po bilety w strefie buforowej.

Po dojeździe do kas, obsługa sieci DFDS poinformowała mnie, abym wybrał przeprawę do Dunkierki w związku ze strajkami francuskich rybaków przy porcie w Calais, którzy mają dziś blokować dostęp do portu.

Wybrałem więc przeprawę do Dunkierki. ale za to czas oczekiwania to 7 godzin, o ile nie będzie opóźnień związanych z warunkami atmosferycznymi. Do tego, z trzech jednostek, które pływają z Dunkierki do Dover, w chwili obecnej pracują tylko dwie. Trzecia przechodzi przeglądy serwisowe.

W załączniku przesyłam zdjęcie informacji, która wisi na oknie przy odbiorze biletów DFDS’a, w trzech językach: francuski, polski i rumuński.

Doniesienia te potwierdzają także operatorzy. Według danych publikowanych na Twitterze, zarówno DFDS, jak i P&O mają problem z promami zablokowanymi we francuskim porcie. Jak natomiast poinformował mnie Czytelnik Daniel, promy są załadowane i teoretycznie mogłyby wyjść w morze. Uniemożliwiają to jednak kutry protestujących Francuzów.

Między godziną 10 a 13 rybacy mieli zezwalać na wypływanie jednego promu na godzinę. Częściowo rozładowało to zatory, choć opóźnienia nadal nie zniknęły. Następnie zaś ruch promowy ponownie został całkowicie zablokowany. A do kiedy sytuacja ta się utrzyma? Tego niestety nie wiadomo.

Wiadomo natomiast przeciwko czemu Francuzi protestują. Chcą oni zakazania połowów elektrycznych, bardzo szkodliwych dla ekosystemu. Jak twierdzą protestujący, Holendrzy masowo stosują tę technikę, odpowiadając za zdziesiątkowanie populacji ryb.