Francuscy kierowcy ciężarówek protestują – 6-procentowe podwyżki to zbyt mało

Fot. Routiers.com
Fot. Routiers.com

Z Francji napływają informacje o proteście kierowców ciężarówek. Pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym CFDT mają blokować dojazd do stref ekonomicznych, chcąc wywalczyć w ten sposób wzrost swoich wynagrodzeń.

Jak na francuski protest, ilość informacji na jego temat jest naprawdę niewielka. Nawet sami Francuzi zwracają uwagę, że protesty przebiegają nadspodziewanie spokojnie, ich zakres pozostaje ograniczony, a czas oczekiwania przed blokadami nie jest szczególnie długi. Choć są już pierwsze doniesienia o bardziej uciążliwych akcjach, jak wczorajsze odcięcie dojazdu do strefy ekonomicznej w La Motte, trwające od godziny 5 rano do godziny 13 po południu.

Co natomiast można powiedzieć o przyczynie protestu? Francuskie stowarzyszenie przewoźników uważa akcję kierowców za bezpodstawną, gdyż od początku roku zapewniono im 6-procentowe podwyżki. Za to związek zawodowy kierowców jest zdania, że to podwyżki znacznie niższe niż w wielu innych branżach. W efekcie poziom zarobków kierowców ciężarówek ma coraz bardziej zbliżać się z francuską pensją minimalną.