rekrutuj 40ton665
Opublikowane 10 Lipiec, 2017

Francja wróci do systemu Ecotaxe? Rząd rozważa objęcie dróg krajowych opłatami dla ciężarówek

Pamiętacie jeszcze Ecotaxe? Miał to być francuski system opłat drogowych dla ciężarówek, obejmujący 4 tys. kilometrów dróg. Stawka miała tutaj wynosić około 13 centów za kilometr, a opłaty miały obowiązywać pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony. Co więcej, płatne miały być nie tylko autostrady, ale także najbardziej istotne drogi krajowe, na których tranzyt przybiera szczególnie dużą skalę.

Ku uciesze branży, pod koniec 2014 roku Francuzi stwierdzili, że opisany powyżej system nie zostanie wprowadzony. Było to następstwem masowych protestów, które – co typowe dla Francji – polegały na blokowaniu dróg. Teraz jednak cały pomysł wraca. Jak bowiem stwierdził nowy francuski minister transportu, Ecotaxe wydaje się być dobrym pomysłem na rozwiązanie drogowych problemów.

Francuskiemu rządowi brakuje środków na utrzymanie wspomnianych dróg krajowych, mających oznaczenie “N”. Wyliczono zaś, że pobieranie na tych trasach opłat przyniosłoby budżetowi dodatkowe 800 milionów euro rocznie. Choć więc branżowe organizacje już zapowiedziały swój sprzeciw, zrealizowanie systemu Ecotaxe brane jest pod rozwagę. Innymi słowy, nowe francuskie opłaty po raz kolejny są możliwe.

Urządzenie z 2014 roku, które miało obsługiwać Ecotaxe:

ecotaxe_urzadzenie

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Hampel napisał(a):

  Następne gó*no do przyklejenia na szybę. Litości?

  • Tołdi napisał(a):

   Jak korzystasz już z Multi Box (np. od UTA)to masz problem rozwiązany, bo owo urządzenie od początku jest przystosowane do poboru Ecotaxe. Przynajmniej nasze tak mają. A czas pokaże, czy podatek wejdzie czy nie.

 2. rs7 napisał(a):

  To sie francuskie nieroby uciesza! Kolejny powod by spalic kilka opon, poblokowac troche drog, uszkodzic kilka aut itp itp itp! Francja to jest najglupszy kraj w europie!

 3. ktoś napisał(a):

  Policzmy:
  1. Niemcy – toll collect
  2. Francja + Hiszpania – jedno małe urządzenie.
  3. Czechy małe pudełko.
  4. Austria – też nie za duże pudełko takie jak w Czechach i Polsce.
  5. Polska- małe pudełko.
  6. Włochy – małe urządzenie.
  7. Luksemburg, Dania, Holandia, Szwecja – winieta.

  Teraz problematyczne kraje
  1. Belgia telewizor, podłączamy do do zapalniczki.
  2. Słowacja telewizor też podłączamy do zapalniczki.
  3. Węgry -tego kraju nie rozumiem i nie chcę rozumieć, omijamy go szerokim łukiem. Trzeba zapłacić 100 EUR za urządzenie i oni tego nie zwracają!!! To są dopiero cudaki. Często słyszy się, jeździmy do Włoch przez Węgry ponieważ jest taniej. Jak policzy się stracony czas to Austria jest luksusem, a wcale taniej przez Węgry nie wychodzi.
  4. Rumunia nie wiem jak tam jest chyba winieta?
  5. Dziwaki z GB – winieta jednodniowa kupowana przez internet 10 GBP za zień pobytu wtym cudownym kraju.

 4. kier napisał(a):

  No ale jak to, przeciez 90% Polskich firm transportowych jezdzi drogami landowymi we Francji. Co ci przewoznicy teraz zrobią? Jednym slowem mowiac – tragedia!!!!

 5. rs7 napisał(a):

  kier: Sa firmy co po francji popier**** tylko nacjonalkami! Nawet po zakazach! Na bank taka jedna z centralnej polski, nazwy nie wymienie, ale czesto ich widac po francji jak stoja pod bramkami na awaryjnych bo nie ma jak za autobahne zaplacic!

 6. Mad mike napisał(a):

  Ja tam zawsze autostradą pomykam,portugalke też omijam szerokim łukiem.

Odpowiedz