Francja i UK dogadały się w kwestii imigrantów w Calais, czyli miliony funtów na kontrolę nad portem

port calais

Informacje na temat nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się z Calais do Dover były w ostatnich tygodniach jednym z najgorętszych tematów na 40ton.net. Jak można przeczytać w artykułach dostępnych TUTAJ, w ramach tego tematu pojawiały się m.in. informacje o francuskich policjantach, którzy dają przyzwolenie na rozjeżdżanie imigrantów ciężarówkami, groźbach zamknięcia portu w Calais, czy protestach i petycjach przewoźników. Teraz wszystkie te problemy mają być jednak zażegnane.

W wyniku nagłośnienia sprawy przez środowisko brytyjskich transportowców, Wielka Brytania i Francja postanowiły w końcu połączyć swoje siły w walce z imigrantami, osiągając porozumienie. Jak poinformowały resorty spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii i Francji, Brytyjczycy przez trzy lata będą przekazywali około 4 mln funtów rocznie na zabezpieczenie portu w Calais, dokładając się w ten sposób do francuskich wydatków. Za te pieniądze usprawnieniu ulec mają procedury kontrolne we Francji, usprawni się ruch ciężarówek, a wokół portowych dróg dojazdowych staną solidne bariery.

Co więcej, Francja i Wielka Brytania zapowiadają walkę z problemem u jego podstaw, czyli bliższą współpracę policjantów z obu krajów w celu rozbicia grup przestępczych pomagających dostać się imigrantom do kanału La Manche.

Źródło: ZMPD