Foton z ponad 720-konną hybrydą – spali o 10% mniej, przyspieszy o 30% szybciej

Ciężkie samochody ciężarowe z napędem hybrydowym nie przyjęły się w europejskim transporcie. Ostatni producent takich pojazdów, czyli firma Scania, niedawno ogłosił porzucenie tej technologii, z uwagi na brak wystarczającego zainteresowania ze strony klientów oraz polityków. Tymczasem Chińczycy nadal są przekonani, że ciężkie hybrydy mają jeszcze szansę na zrobienie rynkowej kariery. Dlatego chińska firma Foton właśnie pokazała nowy ciągnik z napędem spalinowo-elektrycznym.

Foton Auman Xinghui HEV, bo tak nazywa się ten pojazd, zasilany jest 13-litrowym silnikiem diesla o mocy maksymalnej 520 KM, a także silnikiem elektrycznym o mocy maksymalnej 204 KM. Jednostki te mogą się na bieżąco uzupełniać, będąc sterowanym przez inteligentne oprogramowanie, na bieżąco badające aż 256 różnych parametrów ruchu. Ewentualnie kierowca może wymusić stałe korzystanie z obu silników na raz, jazdę na samym dieslu, jazdę na samym prądzie, a także szybkie naładowanie baterii przez silnika diesla.

Czym taka technologia odwdzięczy się w praktyce? Według obietnic producenta, silniki elektryczny tak bardzo odciąży silnika diesla, że  zużycie oleju napędowego spadnie o co najmniej 10 procent. Hybryda ma być też znacznie bardziej dynamiczna od ciężarówek spalinowych, przyspieszając ze startu stojącego o około 30 procent szybciej. Tak dobry wynik być możliwy dzięki łącznej mocy 724 KM oraz łącznemu momentowi obrotowemu 3900 Nm. Poza tym możliwe ma być przejechanie około 20-30 kilometrów na samym prądzie, a jednocześnie masa własna ciągnika – w typowo chińskiej konfiguracji 6×4 – ma zamknąć się na sensowym poziomie 9,3 tony.

Hybrydowy Foton trafi teraz do powszechnej sprzedaży, jako ciągnik do transportu dalekobieżnego. Będzie przy tym oferował wysoką kabinę sypialną, wywodzącą się jeszcze z Mercedesa Actrosa MegaSpace trzech pierwszych generacji. To efekt oficjalnej współpracy, którą Foton już wiele lat temu zawiązał z koncernem Daimler.