Fordy Cargo jako nowe pługi na polskich drogach – napęd 6×4, krótkie kabiny i manual

W związku z pierwszym większymi opadami śniegów, pługosolarki są obecnie tematem na topie. Z tej okazji przyjrzymy się więc zupełnej nowości z Pomorza, odpowiedzialnej za odśnieżanie dróg krajowych nr 22 oraz 55 w okolicach Malborka.

Firma Zaberd SA to jedno z pierwszych polskich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na Forda Cargo. W firmowej flocie znalazły się trzy takie samochody i będą one przeznaczone właśnie do drogowych prac komunalnych. Ciężarówki ruszą w bój z pługami oraz solarkami polskiej marki Ozamet, a możecie je zobaczyć na poniższym filmie, opublikowanym przez „TvMalbork.pl”:

Zaberd zdecydował się na wersje Cargo 3542, a więc trzyosiowe podwozia z napędem 6×4. Ciężarówki otrzymały najkrótsze, dzienne kabiny, a także stosunkowo duże silniki. Krótkie „solówki” mają bowiem do dyspozycji 420 koni mechanicznych, generowanych przez 12,7-litrowe jednostki Forda. Poza tym wrażenia z jazdy mogą być bardzo klasyczne, jako że na pokładzie znalazły się też manualne, 16-biegowe skrzynie marki ZF.

W Polsce takie Fordy będą nowym widokiem na drogach. Patrząc jednak na sytuację w Europie Południowo-Wschodniej, już wkrótce może ich być znacznie więcej. Dla przykładu, w Rumunii Cargo już od kilku lat jest liderem całej branży komunalnej. Czego natomiast można spodziewać się po takiej ciężarówce? To na pewno prosta i budżetowa konstrukcja z niezbyt nowoczesną kabiną. Więcej dowiecie się z następującego artykułu: Ford Cargo dla polskiej branży budowlanej – wrażenia z jazdy czteroosiową wersją 4142

Przykładowe zdjęcia wnętrza: