Ford został w 2015 roku liderem europejskiego rynku aut dostawczych, wyprzedzając Volkswagena

ford_transit_2014_test_40tonnet_05

W ubiegłym roku europejscy klienci kupili ponad 280 000 samochodów użytkowych marki Ford, co stanowiło wzrost o 23 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Tym samym Ford osiągnął aż 12,6-procentowy udział w rynku, zastąpił Volkswagena na pozycji firmy sprzedającej w Europie najwięcej lekkich samochodów użytkowych, a do tego po raz pięćdziesiąty z rzędu został liderem rynku w Wielkiej Brytanii, wygrywając też przy okazji w Danii, na Węgrzech, w Irlandii i Turcji.

Każdy z czterech nowych modeli Forda Transita zanotował znaczący wzrost sprzedaży, a na prowadzenie wysunął się 2-tonowy model flagowy, zyskujący największą popularność w segmencie. Jego sprzedaż wyniosła 73 000 egzemplarzy, co przekłada się na wzrost o 20 proc. w stosunku rok do roku (łącznie ze sprzedażą Transita poprzedniej generacji w 2014 roku). 1-tonowy Ford Transit Custom kontynuował dobrą passę w 2015 roku, sprzedając się w liczbie 99 700 egzemplarzy (wzrost o 18 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem), a sprzedaż Transita Connect wyniosła 43 900 sztuk, co stanowi wzrost o 22 proc. Najmniejszy model w gamie, nowy Ford Transit Courier, znalazł w pierwszym pełnym roku produkcji 16 500 nabywców, a do świetnie spisał się także Ranger, który z wynikiem 27 300 egzemplarzy i wzrostem aż 27 proc. zdobył pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się pickupów w Europie.

ford_transit_custom_msport_tuning_05

A przy okazji powyższego podsumowania sprzedaży, Ford nie zapomniał przypomnieć, jak bardzo samochody dostawcze są istotne dla europejskiej gospodarki. Oto fragment komunikatu prasowego, który otrzymałem od polskiego przedstawiciela marki:

Z najnowszych badań wynika, że samochody użytkowe mają duży wpływ na kształtowanie krajobrazu gospodarczego w Europie. Raport ukazuje zwiększone wykorzystanie aut tego typu w celach transportowych w przedsiębiorstwach zajmujących się sprzedażą w internecie, a także w nowo utworzonych firmach świadczących usługi w zakresie prac malarskich, wodno-kanalizacyjnych oraz tynkarskich. Oprócz tego, vany są nadal wykorzystywane w budownictwie, transporcie, infrastrukturze użytkowej oraz w firmach serwisowych.

Z raportu ośrodka CEBR (Centre for Economics and Business Research) wynika, że w roku 2014 firmy działające w oparciu o samochody użytkowe wsparły rozwój gospodarczy we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii łączną kwotą 584 miliardów euro, odpowiadającą ogólnej gospodarce Szwajcarii. Oznacza to wzrost o 16 procent w porównaniu z rokiem 2010.