Ford Transcontinental na testach w Pekaes Warszawa – wyjątkowe, historyczne zdjęcie z lat 1979-1980

Ford Transcontinental na testach w Pekaes Warszawa przez wiele lat był zagadkową kwestią. Pewna grupa miłośników była przekonana, że taki samochód przechodził w Polsce testy, i to nawet w dwóch egzemplarzach, przez dłuższy czas. Brakowało jednak jakiegokolwiek zdjęcia, które mogłoby te testy potwierdzić. Aż do teraz…

Trwają przygotowania do otwarcia Izby Pamięci Pekaes Warszawa, zapowiadanej przeze mnie tutaj. Ulokowana w Śremie placówka ma mieścić wszelkiego rodzaju pamiątki po firmie, od mundurów, poprzez dawne oznaczenia, aż po modele i zdjęcia. Z tego też powodu byli pracownicy kompletują zdjęcia z prywatnych zbiorów i przesyłając je do Śremu, chcąc zebrać w jednym miejscu. A przy okazji udało się pozyskać właśnie zdjęcie testowego Forda.

Pomarańczowego Transcontinentala testowano w Pekaes Warszawa między 1979 a 1980 rokiem. Nigdy nie podjęto o decyzji o zakupie tych pojazdów, więc Ford albo nie sprawdził się w użytku, albo na przeszkodzie stanęła polityka międzynarodowa. W każdym razie, był to Transcontinental w poprawionym wydaniu, z przodem stosowanym od 1978 roku. Samochód zwracał też uwagę malowaniem z reklamowych folderów oraz rzeczą najważniejszą, mianowicie logo Pekaes Warszawa na bocznej szybie.

Więcej o modelu Transcontinental przeczytacie tutaj.

Wielkie podziękowania dla Krzysztofa Walewskiego za udostępnienie zdjęcia.