Ford stawia na samochody dostawcze z dieslowsko-elektrycznymi silnikami – czy wersja MHEV się sprawdzi?

Za sprawą Forda, technologie hybrydowe przechodzą do branży samochodów dostawczych. Już we wrześniu ubiegłego roku Ford zapowiadał wprowadzenie dwóch hybrydowych wersji Transita, określanych nazwami MHEV oraz PHEV. Teraz zaś proces ten jest kontynuowany i Ford zapowiedział hybrydową wersję osobowego wariantu Tourneo Custom.

Podobnie jak Ford Transit MHEV, Ford Tourneo Custom MHEV będzie łączył 2-litrowy silnik diesla oraz malutki, 48-voltowy silnik elektryczny. „Elektryk” wspomoże spalinową jednostkę w momentach szczególnego wysiłku – przy ruszaniu, wyprzedzaniu, czy też na wzniesieniach. W efekcie mamy mieć zauważalnie lepszą dynamikę przy zużyciu paliwa obniżonym o 3 procent. Jak natomiast będzie w praktyce, dowiemy się w drugiej połowie roku, gdy Tourneo Custom MHEV trafi do sprzedaży.

Jako ciekawostkę dodam, że podobny system oferuje od ubiegłego roku amerykański Ram 1500. W tym popularnym pickupie malutki silnik elektryczny dołączany jest do silników 3.6 V6 oraz 5.7 V8. Teoretyczne założenia są dokładnie takie same, jak w przypadku Forda Transita oraz Tourneo. W praktyce jednak, jak pokazały dotychczasowe testy, dynamika wzrosła, lecz bez większych rewelacji pod względem spalania.