Ford Cargo prawdopodobnie wjedzie do Europy jako 5-osiowa, 95-tonowa wywrotka

Ford Cargo, czyli ciężka ciężarówka produkowana przez turecką firmę Ford Otosan, wzbudza w Europie coraz większe zainteresowanie. 460-konny ciągnik coraz częściej widywany jest w zachodniej i centralnej części naszego kontynentu, gdzie wysyłają go tureckie firmy transportowe. Pojazd zaskakuje „cywilizowaniem” całej konstrukcji i wiele wskazuje na to, że śmiało mógłby konkurować z takimi pojazdami jak DAF CF, czy Iveco Stralis Hi-Road.

Czy oznacza to więc, że już wkrótce Ford Cargo pojawi się także w polskich salonach? Odpowiedź brzmi nie. Wprowadzenie tego pojazdu na rynek Unii Europejskiej byłoby bardzo kosztowane i Ford całkowicie zdaje sobie z tego sprawę. Okazuje się jednak, że jest pewne pocieszenie. Tureckie Cargo, a konkretnie jego kabina, ma się bowiem wkrótce pojawić w Europie z logiem marki Ginaf na masce.

Ginaf to holenderski producent ciężkich samochodów ciężarowych do najtrudniejszych zadań. Ciężarówki tej marki wykorzystywane są zazwyczaj poza utartymi drogami, przede wszystkim na budowach, gdzie oferują dużą ładowność, imponującą wytrzymałość, a także świetne własności terenowe. Pojazdy te można zobaczyć także w Polsce i są to najczęściej używane egzemplarze, który odsłużyły kilka lat w Holandii, zaś teraz pomagają budować polskie drogi.

Inżynierowie z firmy Ginaf mają zwyczaj skupiać się przede wszystkim na podwoziu pojazdów, natomiast silniki, kabiny oraz skrzynie biegów kupowane są u producentów tzw. „wielkiej siódemki”. Na drogach można więc zobaczyć Ginafy z kabinami rodem z Volva FM oraz DAF-a CF. Teraz natomiast na drogi wyjechać ma Ginaf z kabiną Forda, a przynajmniej tak twierdzi uznany holenderski dziennikarz Alex Miedema.

Na jego blogu kilka dni temu pojawiła się informacja, że Ginaf pracuje nad nowym, 5-osiowym modelem HD5395TS, który ma oferować aż 95 ton DMC. Będzie to najcięższy pojazd w historii marki, a podobno także pierwszy z turecką kabiną. Ginaf oficjalnie potwierdził, że przygotowuje nowy, większy model, lecz nie chciał zdradzić żadnych szczegółów na temat szoferki. Jest więc faktyczna szansa, że Cargo zawita na nasz kontynent, choć pod nieco inną postacią, niż wszyscy by się spodziewali.

Jak mógłby wyglądać nowy pojazd? Można to zobaczyć na fotomontażu, który przygotował Bram Corts:

wywrotka_ginaf_ford_cargo

Źródło: Alex Mediema
Autor fotomontażu: Bram Corts / Truckfan.nl