Flota nowych MAN-ów TGS z 16-biegowymi manualami – wojskowe wywrotki sypialne

W nawiązaniu do tekstu:

Nowy MAN TGX z 16-biegową skrzynią ComfortShift – manual z ręcznym sprzęgłem

Najnowsze MAN-y z rodziny TGX oraz TGS to jedne z ostatnich pełnowymiarowych ciężarówek ciężarowych, które da się jeszcze zamówić z manualną skrzynią biegów. To oferta zwłaszcza dla konfiguracji specjalistycznych, które będą pracowały w wymagających warunkach. Przykładem może być zaś flota nowych TGS-ów, którą przekazano ostatnio do greckiej armii.

To element większego zamówienia, zrealizowanego dla wojsk inżynieryjnych. Grecy odebrali łącznie 24 nowe pojazdy, w tym między innymi koparki, ładowarki, spychacze oraz samochody ciężarowe z samowyładowczymi zabudowami. Konkretnie mowa o ośmiu MAN-ach TGS 33.510, wyposażonych w terenowe podwozia oraz tylnozsypowe wywrotki o pojemności 15 m3.

Konfiguracja pojazdów została dobrana w odpowiedzi na wojskowe wymagania. Greckie ministerstwo obrony zażyczyło sobie przy tym podwozi o układzie 6×6, z 510-konnymi silnikami o pojemności 12,4 litra. Wewnątrz kabin stanęły drążki manualnej skrzyni biegów, dostarczonej przez markę ZF i oferującej 16 przełożeń. Są też blokady mechanizmów różnicowych, przednie wzmocnienia, uchwyty do holowania i ostrzegawcze oświetlenie.

Jak donosi grecki magazyn branżowy „Troxoikai&Tir” wśród wojskowych wymagań był także ten konkretny wariant kabiny. Mowa tutaj o podwyższonym wariancie sypialnym, który prawdopodobnie zwiększy użyteczność pojazdów. I najwyraźniej takie konfiguracje sprawdzają się w praktyce, jako że wcześniej Grecy odebrali już pięć identycznych MAN-ów, a kolejne siedem jest obecnie w przygotowaniu.