Firma pełna Liazów z końca produkcji – wysokie dachy, znaczki Skody, a nawet Euro 3

Ciężarówki marki Liaz niemal nie występują już w Polsce w normalnym ruchu. Jednocześnie jest to sprzęt wzbudzający coraz większy sentyment, wszak wielu dzisiejszych kierowców i przewoźników wychowywała się właśnie przy takich pojazdach. Przykładem może być historia z niedawnego artykułu o konwoju do Sarajewa, w 1993 roku, gdzie właśnie zdjęcia Liazów zachowały się właśnie jako rodzinna pamiątka.

Za to u naszych południowych sąsiadów nadal można spotkać firmy, gdzie Liazy występują w większych ilościach. Czytelnik Łukasz trafił ostatnio na takie miejsce na Słowacji, w Michalovcach, na wschodzie kraju. Tamtejszy skład materiałów budowlanych okazał się pełen dawnych, czeskich ciężarówek, w większości mających jeszcze rejestracje i w pewnych przypadkach wyglądających na nadal używane. Poza tym nie brakowało egzemplarzy zebranych w zaroślach, zapewne służących jako magazyn części używanych.

Szczególne wrażenie robi charakter występujących tam konfiguracji. To Liazy z samego końca produkcji, reprezentujące serię 300, wyróżnianą między innymi podwyższanym dachem kabiny sypialnej. Zauważyć można chociażby model 19.33, który do samego końca lat 90-tych otrzymywał własne, 330-konne silniki Liaza. Pojazd ten miał stanowić tańszą alternatywę dla pojazdów „wielkiej siódemki”, a przy tym był znacznie bardziej dostępny niż 405-konna wersja 19.40, wyposażana w amerykańskie silniki Detroit Diesel.

W dwóch egzemplarzach szczególną uwagę zwracają oznaczenia. Jedna z krótkich wywrotek posiada tabliczkę wskazującą na silnik Euro 3 – jest to nieprzypadkowe, gdyż właśnie takie budowlane lub komunalne Liazy trafiały do klientów najdłużej. Nad tekstem widzieliście zaś ciągnik siodłowy w dalekobieżnej konfiguracji, który nie miał już znaczków Liaza, lecz oznaczenia Skody. Przy czym nie była to Skoda od aut osobowych, ta z Mlada Boleslav, lecz przemysłowa Skoda z Pilzna, produkująca na przykład tramwaje. Właśnie ta firma była jednym z ostatnich właścicieli Liaza, od prywatyzacji w 1995 roku i stąd też wzięła się słynna Skoda Xena, zwana też ostatnim Liazem serii 400.

Więcej o historii Liaza przeczytacie w tym artykule. Skodę Xenę i jej próby eksportu na Zachód prezentowałem zaś pod tym linkiem.