Finansowanie firmy odporne na wzrosty stóp procentowych

Publikacja na zamówienie

Poszukiwanie przez firmy transportowe zewnętrznych źródeł finansowania działalności to nic nowego w branży TSL. Faktury z długim terminem płatności, opóźnienia płatnicze i do tego rosnące oprocentowanie kredytów powodują, że przedsiębiorcy chcą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej oraz ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Zyskuje na tym faktoring, który stał się najszybciej rozwijającą się usługą finansową w Polsce. Jest łatwo dostępny dla większości firm działających na rynku, pozwala na szybkie i stosunkowo tanie pozyskanie finansowania. Na faktoring nie wpływają również zmiany stóp procentowych. Rozwiązanie to jest atrakcyjne dla firm transportowych, może stanowić doraźną pomoc lub być istotnym elementem strategii finansowej.

Wybór rodzaju faktoringu zależy od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Kto zyska na skorzystaniu z jednorazowego finansowania, a dla kogo przeznaczony jest pełny faktoring?

Jednorazowe finansowanie faktur, czyli mikrofaktoring

Ten typ faktoringu chętnie wykorzystywany jest przez firmy transportowe, które chciałby szybko spieniężyć pojedynczą fakturę z długim terminem płatności. Klient, czyli przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej fakturę do sfinansowania, ten dokonuje weryfikacji sprawy i wypłaca pieniądze na konto. Ryzyko niewypłacalności kontrahenta spoczywa na kliencie i w razie problemów z odzyskaniem należności, to klient będzie musiał oddać pieniądze faktorowi. Niektóre firmy oferują monitoring płatności i windykację w cenie faktoringu dla firm transportowych. Przykładem może być tutaj Transcash.

Mikrofaktoring to forma finansowania, która może być wsparciem dla firmy transportowej, która potrzebuje szybko pozyskać środki na inwestycje. Sprawdzi się w przypadku firm transportowych podejmujących pojedyncze zlecenia od wielu kontrahentów. Korzystanie z tego rodzaju faktoringu nie powinno wiązać się z opłatami abonamentowymi czy dodatkowymi. Kosztem dla przedsiębiorcy jest tutaj prowizja za udzielone finansowanie.

Pełny faktoring jako element strategii finansowej firmy

Ten rodzaj faktoringu jest w szczególności przydatny dla większych firm transportowych, które prowadzą współpracę ze stałymi kontrahentami. W odróżnieniu od mikrofaktoringu, gdzie możliwe było jednorazowe sfinansowanie faktury, w pełnym faktoringu dochodzi do globalnej cesji wierzytelności. Co to oznacza? Firma transportowa podpisuje umowę z faktorem w której wskazuje kontrahentów, których faktury chce finansować z faktoringiem. Firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów, co stanowi znaczące zabezpieczenie stabilności finansowej dla firmy korzystającej z pełnego faktoringu. Pełny faktoring charakteryzuje się zdecydowanie wyższymi limitami finansowania oraz prowizją ustalaną indywidualnie.

Finansowanie faktur wystawianych stałym kontrahentom pomaga utrzymać płynność finansową w firmie na właściwym, bezpiecznym poziomie. Firma zyskuje dzięki temu środki nie tylko na pokrycie kosztów związanych z bieżącą działalnością, ale też na inwestycje i rozwój biznesu. Pełny faktoring jest również zdecydowanie bardziej opłacalny niż korzystanie z kredytu obciążonego stale rosnącymi stopami procentowymi.

Faktoring to gwarancja szybkiego dopływu środków do firmy. Sprawdzi się zarówno jako rozwiązanie wykorzystywane od czasu do czasu, jak stały element strategii finansowej przedsiębiorstwa. Wybór między jednym a drugim rozwiązaniem zależy od charakterystyki działalności prowadzonej przez firmę transportową. Warto podkreślić, że zarówno na mikrofaktoring jak i pełny faktoring nie wpływają wzrosty stóp procentowych, co czyni je pewnym i stabilnym źródłem finansowania w firmie.