Filtry cząstek stałych także przy hamulcach – Volkswagen już testuje nowy sposób walki ze smogiem

Od kiedy wprowadzono restrykcyjne normy emisji spalin, filtry cząstek stałych (DPF) na dobre zadomowiły się w samochodach z silnikami diesla. Dzięki nim spaliny mogą być oczyszczane z sadzy, w mniejszym stopniu przyczyniając się do powstawania smogu. Teraz natomiast podobne filtry mogą pojawić się przy układach hamulcowych. Miałyby one odpowiadać za wyłapywanie pyłu powstającego przy ścieraniu się tarczy oraz klocków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia portal „Carscoops” opublikował zdjęcia Volkswagena Golfa GTD z bardzo nietypowymi hamulcami (powyżej). Poza standardowymi zaciskami, tarcza została tutaj otoczona także od dołu, przez zupełnie nowy element. To właśnie tam miałyby się znaleźć filtry cząstek stałych, najprawdopodobniej pochodzące od niemieckiej firmy Mann+Hummel.

Producent ten już od 2003 roku pracuje nad hamulcowymi filtrami. Wynalazek ten ma umożliwić wyłapanie nawet 80 proc. pyłów powstających przy hamowaniu. Ma on też być w pełni odporny na bardzo wysokie temperatury, czy też na ewentualną korozję. Co więcej, podaje się już, że w 2021 roku filtry Mann+Hummel mogą trafić do powszechnej produkcji.

Czy natomiast zobaczymy je także w ciężarówkach? Wydaje się to bardzo prawdopodobne, zwłaszcza w przypadku pojazdów typowo miejskich, mających ograniczone możliwości hamowania silnikiem lub zwalniaczem. Warto bowiem pamiętać o wyliczeniach, które jesienią ubiegłego roku przedstawił szef holenderskiej firmy transportowej Simon Loos. Zgodnie z nimi, elektryczne ciężarówki mogą emitować nawet więcej cząstek stałych niż diesle, właśnie w związku z pyłami pojawiającymi się przy kołach.

Zimą w sprawie pojawiły się też polskie wyliczenia, opracowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Okazało się przy tym, że pył z kół i hamulców jest głównym źródłem smogu pochodzenia samochodowego. Dlatego też filtry pyłu hamulcowego mogą w bezpośredni sposób wpłynąć na czystość powietrza w miastach. A więcej na ten temat przeczytacie poniżej:

Ciężarówki elektryczne mogą emitować więcej cząstek stałych, niż ciężarówki z dieslem

Pyły z opon i hamulców, a nie drobinki ze spalin – raport NIK na temat  smogu