Film z kompletnego testu ciężarówki z autopilotem – 128 km po drogach, bez człowieka

Cały przejazd można zobaczyć powyżej (film trwa 83 minuty).

Twórcy ciężarowych autopilotów poinformowali o przekroczeniu kolejnej granicy. Przeprowadzili test w publicznym ruchu, na dystansie 128 kilometrów, jednocześnie nie umieszczając w kabinie żadnego człowieka.

Dotychczas tego typu próby przeprowadzano z profesjonalnymi kierowcami. Zasiadali oni na lewym fotelu, by przejąć kontrolę od autopilota w sytuacji awaryjnej. Nieustannie doglądali też pracy komputera i mieli pomagać w manewrach po dotarciu pojazdu na miejsce. Tym razem zdecydowano się jednak na wysłanie ciężarówki w trasę całkowicie samodzielnie. Nadzór nad autopilotem mógł być co najwyżej zdalny, a okoliczności testu odpowiadały rzeczywistemu przewozowi.

Zautomatyzowany International LT, z autopilotem amerykańsko-chińskiej marki TuSimple, miał wyjechać z kolejowego terminala przeładunkowego w Tucson (amerykański stan Arizona) i dotrzeć do centrum dystrybucyjnego w mieście Phoenix (również Arizona). Dystans liczył przy tym 128 kilometrów, czas przejazdu oszacowano na 80 minut, a ponadto ciężarówka musiała przejechać przez tereny zabudowane, reagować na wskazania sygnalizacji świetlnej i wielokrotnie zmieniać pasy ruchu. Wszystko to możecie zobaczyć na powyższym filmie.

TuSimple zakłada, że autopiloty najlepiej odnajdą się na stałych, nocnych liniach. Dlatego też samochód wyjechał trasę około godziny 21. Niecałe półtorej godziny później dotarł na miejsce, a po drodze nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Trzeba bowiem podkreślić, że wokół ciężarówki przemieszczały się auta osobowe z pracownikami firmy TuSimple. Inżynierowie obserwowali zachowania autopilota, szukali ewentualnych błędów i oceniali decyzje komputera. 1500 metrów za ciężarówką jechał też radiowóz, który wyświetlał komunikaty ostrzegawcze dla innych uczestników ruchu.

Twórcy autopilota są przekonani, że w 2024 roku testowany system trafi do komercyjnej sprzedaży. Biorąc pod uwagę ostatnią zmianę kalendarza, mają nas od tego dzielić tylko dwa lata. Kto natomiast jako pierwszy może zaoferować wprowadzić takie autopiloty do oferty? Tutaj można wskazać wspomnianego Internationala oraz europejską Scanię. Te dwie marki, należące do koncernu Volkswagena, oficjalnie współpracują już z TuSimple.

Scania z przygotowaniem pod autopilota TuSimple: