Fiat Powertrain Technologies opracował nowy silnik Cursor 16 – włoski potwór generuje aż 855 KM!

iveco_stalis_hi-way

W chwili obecnej najmocniejszą seryjnie produkowaną ciężarówką szosową jest Volvo FH16 w 750-konnym wariancie. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce Szwedzi będą musieli uchylić czoła przed konkurencją z Włoch w postaci niesamowicie mocnego Stralisa.

Fiat Powertrain Technologies, czyli dostawca silników w ramach koncernu Fiat, opracował nową jednostkę Cursor 16, która generuje w zależności od wariantu 775 lub 855 KM (3320 lub 3500 Nm)! Jest to 16-litrowy motor z sześcioma cylindrami w układzie rzędowym, który radzi sobie z ekologicznymi normami z użyciem wyłącznie układu SCR. Wyjątkowa konstrukcja została dopiero co zaprezentowana, a już przyznano jej nagrodę „Engine of the Year 2014 Award”, czyli po prostu silnika roku 2014.

Czy nowy motor trafi do Stralisów i ewentualnie w którym wariancie? Nie wiadomo, gdyż FPT nie wspomina w informacji prasowej o przeznaczeniu nowej jednostki. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że 855-konny potwór będzie sprzedawany wyłącznie producentom maszyn budowlanych, czy łodzi. Ja mam jednak ogromną dzieję, że 16-litrowy Cursor pojawi się także na europejskich autostradach, gdzie siałby na stromych podjazdach prawdziwy postrach.