Fiat oraz Renault mogą się połączyć, tworząc trzeci największy koncern motoryzacyjny na świecie

Na zdjęciu: amerykański Ram ProMaster

Wśród motoryzacyjnych gigantów może dojść do bardzo poważnej zmiany. Grupa Renault otrzymała bowiem propozycję połączenia się z włosko-amerykańskim koncernem Fiat Chrysler Automobiles.

FCA oraz Renault miałyby wspólnie stworzyć trzeci największy koncern motoryzacyjny w Europie, ustępujący tylko Volkswagenowi oraz Toyocie. Co więcej, Renault jest też w sojuszu z Nissanem i Mitsubishi, a więc zapewne i te marki zaczęłyby bardzo blisko współpracować z FCA.

Renault wyraziło już wstępne zainteresowanie tą propozycją, zmierzając dokładnie ją przeanalizować. Stworzenie francusko-amerykańsko-włoskiego giganta jest więc jak najbardziej prawdopodobne. Niemniej na ostateczną odpowiedź ze strony Renault trzeba jeszcze trochę poczekać.

Co natomiast opisywana zmiana oznaczałaby dla branży samochodów użytkowych? Rzeczą oczywistą wydaje się bliska współpraca w zakresie budowy aut dostawczych. Ducato i Master prawdopodobnie zakończyłyby swoją wieloletnią rywalizację, mogąc stać się koncernowymi bliźniakami.

Inaczej sprawa wygląda z ciężarówkami. Tutaj istotne zmiany mogłyby dotyczyć Iveco, które bardzo blisko związane jest z FCA. Żadnych większych zmian nie byłoby zaś po stronie francuskiej, jako że Renault już dwie dekady temu sprzedało swój dział samochodów ciężarowych. Powstała wówczas marka Renault Trucks, należąca do szwedzkiego Volvo.