Fiat Ducato przestanie być dostępny z 3-litrowym silnikiem? Wszystkiemu winna ma być norma Euro 6

fiat_ducato_180_miedzynarodowka_waga_masa_wlasna

Zaznaczam na wstępie – poniższa informacja nie została potwierdzona przez samą firmę Fiat Professional, choć wydają się ją potwierdzać nieformalne rozmowy z dealerami włoskich samochodów dostawczych.

A wszystko dotyczy w dużej mierze firm transportowych, które jeżdżą samochodami dostawczymi po drogach całej Unii Europejskiej, wykorzystując do tego ogromne ilości Fiatów Ducato. W większości są to samochody wyposażone w silniki 3.0, oferujące bardzo przydatne przy wysokiej zabudowie stado 180 koni mechanicznych, a także odpowiednią wytrzymałość, nieodzowną w przypadku przebiegów sięgających nawet 150 tys. rocznie. Problem jednak w tym, że właśnie tego niemalże idealnie dopasowanego do „międzynarodówki” silnika może wkrótce w ofercie Fiata zabraknąć.

Od 2016 roku również lekkie samochody dostawcze, które po wyjechaniu z fabryki mają masę własną poniżej 2,8 tony, będą musiały być zgodne z normami emisji spalin Euro 6. Będzie to więc dotyczyło także takich maszyn jak Fiat Ducato, czy też Iveco Daily, w obu przypadkach wyposażanych obecnie we wspominanego diesla o pojemności 3.0. Oczywiście jednostkę tę da się dostosować do norm emisji spalin Euro 6, lecz raczej nie obędzie się tutaj bez układu SCR, wykorzystującego płyn AdBlue. W najcięższych wersjach modelu Daily już dzisiaj mamy zresztą właśnie taki silnik Euro 6 z AdBlue, więc generalnie w przypadku Iveco problemu nie ma – od pierwszego stycznia tę bardziej ekologiczną jednostkę będzie można zacząć montować po prostu także i do lżejszych wariantów, do czego kabiny są już zresztą w pełni przystosowane. Co zaś z Fiatem? W jego przypadku przejścia na silniki 3.0 z AdBlue już się podobno nie planuje i dlatego też od 1 stycznia Ducato 3.0 prawdopodobnie zniknie ze sprzedaży. Co więcej, jak dowiedziałem po rozmowie z firmami z branży, już dzisiaj kupienie takiego wariantu silnikowego jest coraz trudniejsze.

Wszystko to wydaje się być sensowne z kilku powodów. Po pierwsze, od momentu premiery odmłodzonego Ducato, Fiat Professional robi wszystko, aby promować właśnie model 2.3 o mocy 150 KM. Do tego dochodzi fakt, że Fiat Professional oraz Iveco to marki mające wspólnego właściciela, więc wypadałoby zrobić tutaj coś, aby zapobiec wewnętrznej konkurencji, właśnie na przykład ograniczając dostępność większych silników we Fiacie. Czy jednak naprawdę tak się stanie? Oficjalne informacje ze strony Fiata to zapewne kwestia kilku miesięcy.

Pozostając w temacie:

Iveco Daily 35S17 jest lżejsze niż Fiat Ducato 180?!

Fiat Ducato L3H2 Multijet II 150 – test 40ton.net

Iveco Daily 35S21V – test 40ton.net


Na zdjęciu widoczny jest Fiat Ducato przygotowany przez firmę eDostawcze.pl