Fiat, Chrysler, Peugeot i Citroen łączą się w całość – auta czeka wielka unifikacja

Fiat Chrysler Automotive oraz Grupa PSA podpisały oficjalną umowę o współpracy. Jest już więc przesądzone, że w branży lżejszych pojazdów powstanie drugi największy koncern motoryzacyjny na świecie.

W nowym, amerykańsko-francusko-włoskim koncernie znajdą się takie marki, jak Peugeot, Citroen, Fiat, Opel, Jeep, Ram, Chrysler, Dodge, czy Alfa Romeo. Sprawa dotknie więc między innymi dużych producentów aut dostawczych. Co więcej, pośrednio sprawa może dotyczyć także Iveco, jako marki bezpośrednio wywodzącej się z Fiata.

Padły także bardzo konkretne zapowiedzi. Docelowo aż 2/3 całej produkcji FCA oraz PSA ma bazować na wyłącznie dwóch, wspólnych platformach. Innymi słowy, jedna taka platforma będzie bazą dla około 3 milionów samochodów rocznie. Taka unifikacja produkcji będzie oznaczała ogromne oszczędności.

Zamykanie fabryk? O tym jak na razie się nie mówi. Wręcz przeciwnie, FCA oraz PSA zapowiadają, że utrzymają wszystkie dotychczasowe zakłady. Zmienić może się jedynie podział produkcji. Dla przykładu, fabryka aut dostawczych ma zostać przeniesiona z Francji do Polski, działając od 2021 roku w Gliwicach.